Welcome to Sign in | Help

o problema de update

  •  07-30-2007, 5:18 PM

    o problema de update

    am un tabel cu 5 coloane (id, c1, c2, c3, c4) cu urmatoarele inregistrari

    id       C1 C2 C3 C4
    --------------------------
    1        o    x          a

    2        o    x    g    c

    3        o    x    g     

     

    care trebuie adus la forma:

    id       C1 C2 C3 C4
    --------------------------
    1        o    x          a

    2        o    x          b

    3        o    x          c

    coloanele C1,2,3 sunt la fel iar C4 contine caractere in ordine plecand de la "a" (pt fiecare set de recorduri - sunt mai multe seturi diferite in tabel cu C1,2,3 identice si C4 = a,b,...)

    exista si o cheie compusa care contine toate coloanele deci nu pot avea 2 recorduri la fel

     

    am scris o functie care o apelez pt fiecare inregistrare si care stie sa verifice daca are forma corecta si, eventual sa corecteze in asa fel incat sa indeplineasca conditiile. (practi r2 si r3 trebuie corectate)

    daca rulez functia pe rand pt fiecare record merge corect insa daca o rulez pe tot setul imi zice ca se creaza inregistrari duplicate.. banuiesc ca asta e din cauza ca ruleaza in paralel pt r2 si r3 si amandoua se opresc la litera "b" in loc sa mearga una pana la "c" (aveti idee cum as putea verifica teoria asta)

     
    o solutie ar fi sa creez un cursor care sa parcurga tot tabelul si sa aplice functia pe rand fiecarui record dar as prefera sa evit asta asa ca: stie cineva o varianta mai eleganta?
     

    Filed under: ,
View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems