Welcome to Sign in | Help

Query

  •  02-05-2007, 11:25 AM

    Query

    Buna ziua,

    Mi-e si jena sa pun o astfel de intrebare aici, dar pana la urma o sa o fac.

     Am 3 tabele.

     
    Una de parteneri cu: partenerid(PK), denumire, adrid(FK), divizieid(FK)
    Una de adrese: adrid (PK), orasid(FK), strada, numar, bloc, etc.
    Si una de divizii cu: divizieid(PK), descriere.

     
    Am 5 divizii. Pe fiecare divizie am niste agenti de vanzare (care sunt in alte tabele si nu-si au rostul in intrebarea mea, dar am vrut sa lamuresc situatia).

     Vreau sa vad toti partenerii cu adresele aferente pe 3 din cele 5 divizii, chiar daca pe unele dintre ele nu au nici un agent activ .

          e.g.:  partenerul nr.1 are divid 1 si 2, dar eu vreau sa ii afisez : partener1 adresa div1 agent

                                                                                                    partener1 adresa div2 agent

                                                                                                    partener1 adresa div3 agent (chiar daca nu are agent si/sau divizie alocata in                                                                                                                                               tabela de parteneri)

     

    Am incercat sa fac outer join cu tabela de divizie, dar nu-mi aduce toate diviziile, doar cele ce au id-ul specificat in tabela de parteneri.

     

    Multumesc frumos de ajutor



     

     

     

View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems