Welcome to Sign in | Help

Re: Top 5 chestii naspa in SQL Server 2005

  •  09-23-2006, 5:28 PM

    Re: Top 5 chestii naspa in SQL Server 2005

    Pana acum:
     - cateva "imbunatatiri" in Management Studio - lucruri marunte, dar care pot cere "atentie marita":
     a. daca inregistrati un server folosind nr. de IP, in "Object Explorer" numele serverului va fi acel nr. de IP. E drept ca pot alege ceva mai "semnificativ" pentru "Registered server name", dar aceasta informatie nu se vede si in "Object explorer"...
    b. incercati sa comparati structurile a doua tabele cu acelasi nume, din baze de date diferite (right click pe tabel ---> Modify). In afara de "Table - [Nume Tabel]" nu vi se ofera alta informatie despre tabelul examinat...
    c. intr-adevar Management Studio e destul de lent, uneori primesc mesaje de genul "SQL Server is busy with internal operations....."
    d. mi-ar placea un "intellisense" in transact, fara sa apelez la "third party tools".
    e. apreciez mult imbunatatirile din transact, dar discutand cu prieteni care stiu Oracle (eu din pacate sunt "tabula rasa"...), mi-am dat seama ca e loc si pentru mai bine...de exemplu transactul nu suporta inca "vectori" si joinuri "pe tupli"...
    -  Business intelligence development  studio  a fost  o surpriza placuta pentru mine...totusi am fost dezamagita de faptul ca nu pot programa un "SSIS script task" decat in VB...
    - BOL nu este uneori bine organizat: de exemplu exista un capitol de SSIS (overview, administrare, troubleshooting, etc.), dar  chestiunile  de  programare  sunt  "exilate"  in  "SQL Server Programming Reference"... Si informatia despre "security" e teribil de "imprastiata"...




View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems