Welcome to Sign in | Help

Cum sa atasez o baza de date fara fisierul de log

  •  01-15-2007, 10:33 PM

    Cum sa atasez o baza de date fara fisierul de log

    Salut,

    Am nevoie sa instalez pe calculatoarele userilor o baza de date SQL Server 2005 (mai exact e versiunea Express SP1) si nu reusesc sa o atasez fara sa trimit si fisierul de log.

    Attach-ul vreau sa il fac direct din aplicatie si pentru asta folosesc urmatorul connection string:

    Provider=SQLNCLI.1;Integrated Security=SSPI;Persist Security Info=False;Data Source=.\SQLEXPRESS;Use Procedure for Prepare=1;Auto Translate=True;Packet Size=4096;Use Encryption for Data=False;Tag with column collation when possible=False;MARS Connection=False;DataTypeCompatibility=0;Trust Server Certificate=False;AttachDBFileName=C:\test\data1.mdf

    Conexinuea incearca sa se deschida si eroarea pe care mi-o intoarce este: File activation failure. The physical file name "C:\test\data1_log.ldf" may be incorrect.

    Acelasi lucru se intampla si daca din management studio ii dau:

    CREATE DATABASE pubs ON PRIMARY
       (FILENAME =
          'C:\test\data1.mdf')
       FOR ATTACH
     

    In mod ciudat, daca incerc acelasi lucru in folderul in care e versiunea de development, atasarea merge si fara fisierul log care pur si simplu e recreat, fara nici o eroare. Cand incerc sa fac acelasi lucru intr-un folder de deployment, apare eroarea de mai sus. Nu reusesc sa-mi dau seama care sunt diferentele si de ce intr-o parte merge si in alta nu.

    Radu 

    Filed under:
View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems