Welcome to Sign in | Help

Re: Va rog comentarii si sugestii pentru prezentarea de MSF si VSTS

  •  11-25-2006, 5:59 PM

    Re: Va rog comentarii si sugestii pentru prezentarea de MSF si VSTS

    MihaiBejenariu:

    Un comentariu legat: PM traditional vs MSF

    Şi dacă nu ştii ce trebuie să construieşti, cum poţi planifica şi urmări proiectul.
    In PM traditional, la nivel de WBS nu trebuie sa stii totul de la inceput. Intr-un WBS nu descrii ierarhic doar produsul, poti sa pui si faze, sau subproiecte si pe parcurs acestea pot fi rafinate.

    PM tradiţional urmăreşte proiectul din perspectiva muncii depuse şi nu din cea a valorii aduse clientului.
    Este relativ. Vezi EV (Earned Value) analysis.

     

    Parerea mea este ca MSF nu vine ca o alternativa la PM traditional, ci este una din optiunile pe care le avem la dispozitie. Nu vad de ce nu ar merge PM traditional in cazul unui proiect de support pentru un produs?

    Revin si cu alte comentarii.

    Salut Mihai,

    Comentariul meu cu privire la WBS era ca urmareste proiectul din perspectiva muncii depuse si nu din perspectiva valorii aduse beneficiarului. Project Managementul traditional masoara foarte bine cat ai muncit (task-uri), cat a costat, si cat timp a trecut, dar masoara prea putin ccare au fost functionalitatile livrate si care e valoarea acestora, asa cum e perceputa de client. 

    Asa cum stiu eu Earned Value Analysis e o metoda de estimare a incadrarii in constrangeri (timp si costuri in principal) pana la finalul proiectului avind in vedere evolutia de pana in prezent (actuals vs baseline). Din nou, EVA nu masoara valoarea adusa beneficiarului, ci sansele ca proiectul sa se incadreze in constrangeri pana la final.

    De acord, MSF e doar una din optiuni. Spectrul de metodologii e foarte larg, incepand cu XP, Agile si Scrum si terminand cu cele formale gen CMMI sau PMI.

    MSF, cu cele doua instante (MSF for Agile Software Development si MSF for CMMI Process Improvement) a fost ales ca "metodologia built-in" din Visual Studio Team System. Asta il face foarte la indemana pentru a fi folosit de echipele care au deja Team System.

    Si daca nu ne place MSF, exista intotdeauna alternative. Deja a aparut Scrum pentru Team System si e in lucru o varianta light de RUP, numita Essentials Unified Process, facuta de Ivar Jacobson, cel care a fost si in spatele RUP.

    Toate cele bune,

    Adi


    Adrian Stoian
    Please visit TechReady.TV
View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems