Welcome to Sign in | Help
in Search

Sql Server 2000 - Analysis Services

Last post 08-21-2007, 10:06 AM by MrSmersh. 14 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  08-13-2007, 3:29 PM 2451

    Sql Server 2000 - Analysis Services

    salut, am si eu o problema legat de Analysis Services (sql server 2000)


    Am instalat MS Analisys Services si cand deschid Analisys Manager si
    incerc sa ma conectez la serverul meu (statia mea locala) imi da mesajul: Unable to connect to the
    registry on the server (ServerulMeu), or you are not a member of the OLAP
    Adminstrators group on this server.

    ma loghez cu user de domeniu.....serviciul MSSQLServerOLAPService l-am pus sa plece la Log on cu acest user de domeniu (la fel folosesc si pt sqlserver)


    M-am dus in users si am verificat daca sunt in grupul OLAP Administrators si sunt dar tot imi
    da acest mesaj.

    ce mai pot verifica....multumesc mult

    alex.

  •  08-13-2007, 3:41 PM 2452 in reply to 2451

    Re: Sql Server 2000 - Analysis Services

  •  08-13-2007, 3:51 PM 2453 in reply to 2452

    Re: Sql Server 2000 - Analysis Services

    am rezolvat ....am pus SP4 (cred sau alt SP) si acum vad ca merge :)

    mai ramane o problema acum.....cum functioneaza si la ce se foloseste :)

     multumesc mult

    alex.

  •  08-13-2007, 4:06 PM 2454 in reply to 2453

    Re: Sql Server 2000 - Analysis Services

    Alex:

    ...

    mai ramane o problema acum.....cum functioneaza si la ce se foloseste :)

    ...

    Introduction to SQL Server 2000 Analysis Services: Creating Our First Cube

  •  08-13-2007, 5:40 PM 2455 in reply to 2454

    Re: Sql Server 2000 - Analysis Services

    ok...mersi mult

    imi poti da te rog si o scurta descriere (cateva cuvinte) la ce e bun acest Analysis Services....la ce foloseste mai exact.....un exemplu pe scurt....la ce il folosesti?

    chiar nu stiu absolut nimic despre el :(

    multumesc mult

    alex.

  •  08-13-2007, 6:24 PM 2456 in reply to 2455

    Re: Sql Server 2000 - Analysis Services

    AVERTISMENT: aceasta scurta prezentare este si trebuie tratata ca fiind o prezentare foarte simplista. In consecinta sunt anumite ASPECTE DISCUTABILE si multe elemente LIPSA(chiar foarte discutabile). Elementele referitoarea la proiectarea depozitelor de date (en. data warehouse), la extragerea si transferul datelor in depozitele de date, facilitatile tip "minerit de date" Tongue Tied (en. data mining) plus ... ... ... vor fi prezentate  - POATE - in  episoadele urmatoare (teoretic doar) ! Daca ... !

     

    La modul FOARTE simplist lucrurile pot fi privite astfel:

    [1] O societate comercială utilizează un sistem informatic pentru facturare (achiziţii, vânzari). Sistemul informatic stochează datele într-o bază de date pe care o denumim BD curentă. În această bază de date sunt memorate facturile din anul curent (ex. 2006).

    Observaţie: de regulă BD utilizate în acest scop sunt BD relaţionale (adica conţin date stocate în tabele).

     

    [2] La începutul lunii ianuarie 2007 “se închide” anul anterior 2006. În acest moment anul curent este 2007. Datele referitoare la facturile din anul anterior 2006 sunt transferate într-o bază de date istoric urmând ca în BD curentă sa fie memorate facturile din ANUL CURENT 2007.

    De ce transferăm datele din BD curentă în BD istoric ? Pentru a evita degradarea / scaderea performantelor sistemului informatic ! De ce s-ar diminua performanţele sistemului informatic ? Pur şi simplu pentru ca ar creşte, si ar creste, şi ar creşte numărul înregistrarilor din BD curentă cu fiecare nou an (binenţeles dacă nu am şterge din BD curentă facturile din anul/anii anterior/anteriori).

    Ce rol mai are in aceast caz BD istoric ? In principiu doar pentru analize (ex. rapoarte) !

    BD istoric se numeşte depozit de date (DD; en. datawarehouse).  În DD se pot executa doar operatiuni de adăugare a înregistrarilor din BD curentă (nu se şterg sau/si modifică înregistrările), respectiv de selecţie.

    Atât BD curentă cât şi BD istoric/DD pot fi baze de date SQL Server.

     

    [3] Avand în vedere faptul ca în DD (teoretic şi practic) vom avea un volum mare date iar timpul pentru interogarea – selecţie – DD trebuie sa fie minim se apeleaza la un server OLAP (Online Analytical Processing). Analysis Services este un astfel de server OLAP (server dezvoltat de Microsoft). Un server OLAP este în esenţă tot un server de baze de date. Diferenţa dintre un server de baze de date relaţionale(BD curentă/DD; ex. SQL Server) şi un server OLAP (Analysis Services) la nivel de baze de date (comparaţie simplistă) este: în timp ce o baza de date relaţională (BD curentă) stochează datele în tabele într-o bază de date OLAP datele sunt stocate de cuburi de date (sau mai pe scurt cuburi) optimizate pentru selecţii complexe.BD curente sunt optimizate pentru operaţiuni de inserarea, modificare, stergere dar si de selectie. BD OLAP sunt optimizate pentru operatiuni de selectie COMPLEXE. Deci datele memorate din  aceste cuburile sunt optimizate pentru interogari de selecţie complexe (folosite pentru afisarea rapoartelor multianuale de exemplu…).

     


     

    Observaţie: un server OLAP trebuie sa includă instrumente pentru “data mining”. La modul simplist , “data mining” poate fi considerată ca fiind o tehnică prin care se descoperă informaţii noi ca urmare a analizei unui set mare de date (ex. clasic: analizând vânzările de la un supermarket am putea descoperi o corelaţie între vânzările de bere si cele de alune în sensul că un număr relativ mare de clienţi care au achiziţionat bere au achiziţionat concomitent şi alune).

  •  08-14-2007, 9:09 AM 2459 in reply to 2456

    Re: Sql Server 2000 - Analysis Services

    multumesc mult....parca incepe sa se lumineze si strada mea acum :)

    alex.

  •  08-14-2007, 9:12 AM 2460 in reply to 2459

    Re: Sql Server 2000 - Analysis Services

    Alex:

    multumesc mult....parca incepe sa se lumineze si strada mea acum :)

    alex.

    Maine va fi un episod dedicat depozitelor de date. 

  •  08-14-2007, 9:38 AM 2461 in reply to 2459

    Re: Sql Server 2000 - Analysis Services

    mai am o intrebare

    cumva Microsoft Project isi creaza singur un server OLAP....respectiv cuburi de date?

    alex.

  •  08-14-2007, 9:53 AM 2462 in reply to 2461

    Re: Sql Server 2000 - Analysis Services

    Nu, trebe tu sa il creezi, iti zic ei cum da nu intra in scripturile de creere.
  •  08-14-2007, 10:20 AM 2463 in reply to 2462

    Re: Sql Server 2000 - Analysis Services

    imi poti explica mai multe te rog...ce si cum?

    de ce sa nu le creez?...care e riscul?....unde imi zic ei cum sa le creez?

    multumesc mult.

    alex.

  •  08-14-2007, 6:37 PM 2480 in reply to 2463

    Re: Sql Server 2000 - Analysis Services

    Nu cred ca inteleg (ca ne-am inteles Smile).
    Din cite stiu eu cubul nu e facut automat din scriptul de creere. Il faci conform instructiunilor lor. Nu bag mina in foc ca a trecut vreme de cind am facut asta si l-am si mirsavit sa mearga pe SQL 2005.
  •  08-20-2007, 4:47 PM 2512 in reply to 2480

    Re: Sql Server 2000 - Analysis Services

    si unde gasecs instructiunile lor :)

    multumesc

    alex.

  •  08-20-2007, 9:22 PM 2513 in reply to 2512

    Re: Sql Server 2000 - Analysis Services

    Profesore, citeste aici http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa188799(office.10).aspx   , POATE te ajuta !

     

    PS: Sper ca ai gasecs-ul ce trebuia Tongue Tied 

  •  08-21-2007, 10:06 AM 2514 in reply to 2512

    Re: Sql Server 2000 - Analysis Services

    Alex:

    si unde gasecs instructiunile lor :)

    multumesc

    alex.

    Eu am folosit astea. Bine am combinat si cu altele dar asta pentru ca am amestecat 2003 cu SQL 2005.

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems