Welcome to Sign in | Help
in Search

Probleme in paradis ... MS SQL 2005

Last post 01-15-2012, 2:14 PM by xmldeveloper. 4 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  12-06-2011, 2:45 PM 8999

    Probleme in paradis ... MS SQL 2005

    Incep sa scriu primul meu post, deci sper sa fiu tratat "mai usor" de userii mai experimentati. Nu sunt nici un fel de programator doar sunt administratorul unui program informatic care are ca db MS SQL 2005, o data pe luna ajunge sa creasca un fisier (nu intrebati care fisier, ca nu stiu) pana cand C:\ ramane fara spatiu. Acum am citit eu putin prin technet.microsoft si ei zic ca ar trebui sa golesc tempdb-ul pentru ca acolo se stocheaza tot felul de proceduri si tabele temporare. Surprinzator technet zice ca ar trebui sa dau restart la serverul de SQL ca sa revina tempdb la valoarea setata. Intrebarea mea este se poate face altfel ? si aici ma refer la rularea unui script sau alta chestiuta ?
  •  12-06-2011, 3:36 PM 9000 in reply to 8999

    Re: Probleme in paradis ... MS SQL 2005

    Incearca totusi sa afli care fisier creste prea mult si iti face probleme.
  •  12-06-2011, 3:47 PM 9001 in reply to 8999

    Re: Probleme in paradis ... MS SQL 2005

    Probabil este vorba de fișierul de transaction log (.LDF) și acesta crește din cauză că recovery model-ul este FULL și nu se fac backup-uri de log periodic. Soluțiile (destul de evidente din fraza de mai sus) ar fi:
    a) să se facă un maintenance plan prin care se fac backup-uri de log, periodic (o dată pe zi, să zicem) și eventual să se șteargă backup-urile mai vechi de o lună; bineînțeles, ar trebui să se facă și backup-uri full (o dată pe săptămână sau pe lună, să zicem), iar acestea să se păstreze o perioadă mai mare de timp
    b) să se treacă pe recovery model-ul SIMPLE (dacă se fac backup-uri full suficient de frecvent și nu este necesară restaurarea point-in-time)

    Răzvan
  •  12-30-2011, 11:34 PM 9034 in reply to 8999

    Re: Probleme in paradis ... MS SQL 2005

    poti sa gasesti usor care fisier
    Cauta fisierele cu dimensiune > 500 MB

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  01-15-2012, 2:14 PM 9062 in reply to 8999

    Re: Probleme in paradis ... MS SQL 2005

    Cum au mentionat Diana si Razvan, este vorba probabil de un transaction log.
    Cu ce tool de administrare va conectati la SQL Server? Sql Server Management Studio?

    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems