Welcome to Sign in | Help
in Search

executare partiala SSIS Package

Last post 08-30-2011, 1:05 PM by neo. 8 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  08-29-2011, 1:57 PM 8921

    executare partiala SSIS Package

    salut,


    Stie cineva daca pe sql server 2005 merge sa execut partial un package? - doar o parte din package (este vorba despre un package care aduce date dintr-o sursa(OLE DB SQL) intr-o tabela destinatie(OLE DB SQL) si separat mai are definita o sursa(OLE DB SQL) si o destinatie(OLE DB SQL)).
    Pentru una dintre tabele a functionat transferul de date, insa al doile-a a ramas galben....parca a inghetat si nu mai facea nimic. Am citit si necomis in baza de date si nu s-a facut transferul decat pentru cealalta tabela. Si as prefera sa rulez din nou package-ul doar pentru tabelul in care nu s-au colectat date.

    Se poate executa separat package-ul partial?

    multumesc.

    G.
  •  08-30-2011, 11:27 AM 8923 in reply to 8921

    Re: executare partiala SSIS Package

    Salut.

    În primul rând ar tb. identificată cauza acelei erori care a determinat execuţia parţială. Este posibil ca eroare să blocheze în continuare execuţia individuală a task-ului/task-urilor rămase.

    Am lucrat puţin cu SSIS, dar fiecare task dintr-un package se poate executa separat. Pentru asta deschizi meniul contextual (clic dreapta + Execute task ...). Problema este că execuţia unui task intermediar poate fi condiţionată sau poate depinde (într-un anumit mod) de execuţia anumitor task-uri anterioare.
    Altă soluţie este să creezi un un alt package care să includă doar taskuri rămase nexecutate anterior.

    Ca să eviţi situaţiile de acest tip (execuţii parţiale) care pot lăsa baza de date destinaţie într-o stare inconsistentă poţi utiliza tranzacţii (caută în BOL "transactions [Integration Services]").
  •  08-30-2011, 11:42 AM 8924 in reply to 8923

    Re: executare partiala SSIS Package

    Salut si multumesc de raspuns.

    Package-ul executa tranzactii ca si comenzi prin care luam datele si le transferam..
    Eroarea se reflecta in dump-ul pe care il genera cand "ingheta" sql-ul.
    Banuiesc ca se datorau problemelor de performanta scazuta in DB destinatie . Cum am facut mentenanta pe baza destinatie nu au mai aparut.
    Ca workaround am creat un package separat cu ce nu a mers..

    Multumesc.
    G.
  •  08-30-2011, 12:05 PM 8925 in reply to 8924

    Re: executare partiala SSIS Package

    Ce ma uimeste este rapiditatea cu care se importa datele (la destinatie am ales metoda fast load..)
    Stie cineva mecanismul intern al SQL-ului pentru situatii de genul acesta? Cred ca ar fi interesant de studiat. (ceva mai mult de atat: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms141237.aspx)
    G.
  •  08-30-2011, 12:15 PM 8926 in reply to 8925

    Re: executare partiala SSIS Package

    Folosește SQL Profiler ca să vezi comenzile SQL executate de către pachetul SSIS pe serverul SQL destinație.


  •  08-30-2011, 12:47 PM 8927 in reply to 8926

    Re: executare partiala SSIS Package

    Vezi si
    http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms141237.aspx ---> Fast load options
  •  08-30-2011, 12:54 PM 8928 in reply to 8927

    Re: executare partiala SSIS Package

    e o paranteza mai sus diana....ma refeream la mecanismele sql...
    :)

    merci oricum...

    G.
  •  08-30-2011, 1:01 PM 8929 in reply to 8928

    Re: executare partiala SSIS Package

    Mai precis
    http://www.mssqltips.com/sqlservertip/1185/minimally-logging-bulk-load-inserts-into-sql-server/
  •  08-30-2011, 1:05 PM 8930 in reply to 8929

    Re: executare partiala SSIS Package

    merci diana

    G.
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems