Welcome to Sign in | Help
in Search

Problema cu OLE DB Source

Last post 02-16-2011, 11:35 AM by bogdantoporan. 6 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  02-14-2011, 5:20 PM 8626

    Problema cu OLE DB Source

    Salutare tuturor

    Am un pachet SSIS care imi extrage date din baza de date si le scrie intr-un fisier.

    Totul a mers perfect timp de 1 an jumate pana cand brusc a inceput sa imi returneze o eroare ciudata.

    In pachet folosesc un OLE DB Source care imi executa o procedura stocata si un Flat File Destination care imi ia coloana returnata de stored procedure si o scrie intr-un fisier.

    Eroarea pe care o primesc este urmatoarea:


    An OLE DB error has occurred. Error code: 0x80040E07.An OLE DB record is available. Source: "Microsoft SQL Native Client" Hresult: 0x80040E07 Description: "Error converting data type nvarchar to numeric.“

    component "OLE DB Source" (824) failed the pre-execute phase and returned error code 0xC0202009

    Daca execut procedura stocata din SQL Management Studio, totul e cu success. Nu primesc nici un mesaj de eroare, totul decurge OK.

    Orice help, idee despre care e cauza acestei errori e bine venita.

    Multumesc !


  •  02-14-2011, 6:26 PM 8627 in reply to 8626

    Re: Problema cu OLE DB Source

    aceleasi credentiale  / aceeasi baza de date?

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  02-14-2011, 6:47 PM 8628 in reply to 8626

    Re: Problema cu OLE DB Source

    Va recomand urmatorul articol: SSIS Custom Error Handling Articolul descrie cum sa redirectati randurile care cauzeaza erori.
    La prima vedere este o eroare de conversie insa ar fi util sa vedeti concret randurile cu probleme.

    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
  •  02-14-2011, 10:58 PM 8629 in reply to 8627

    Re: Problema cu OLE DB Source

    da....aceeasi baza de date pusa pe alt server unde este instalata o instanta cu acelasi nume ca si in productie, baza de date are acelasi nume, acelasi pachet SSIS copiat server, functioneaza fara nici o problema .
  •  02-14-2011, 11:14 PM 8630 in reply to 8628

    Re: Problema cu OLE DB Source

    @Cristian - daca ar fi o problema de conversie legata de row-urile din baza de date, nu ar trebuie sa primesc aceeasi eroare la executia procedurii stocate din sql studio express ? 

    & in sp nu se face nici o conversie de la nvarchar la integer, cum imi zice textul erorii.

    eroarea zice ca apare in faza de pre-execute - "failed to pre-execute"

    Pe MSDN la pre-execute zice asa ceva:

    " PreExecute is called before the PrimeOutput and ProcessInput methods, and is the first opportunity for a component to perform this work after the BufferManager becomes available to the component. During this method, the component should locate its columns in the buffers and store this information internally so the columns can be used in either the PrimeOutput or ProcessInput methods."

    Problema mea cea mai mare este urmatoarea:

    - de ce daca iau VM-ul de production, il transfer pe un alt server fizic....pachetul SSIS ruleaza fara nici o pb cu aceleasi date  (acelasi Windows Sever, instanta, configurari, baza de date etc.)

    - daca ar fi problema cu datele din DB nu are trebui sa imi returneze aceeasi eroare ?




  •  02-16-2011, 11:17 AM 8631 in reply to 8630

    Re: Problema cu OLE DB Source

    Foloseşte SQL Profiler pentru a vedea ce comenzi T-SQL apelează pachetul SSIS.

    bogdantoporan:
    @Cristian - daca ar fi o problema de conversie legata de row-urile din baza de date, nu ar trebuie sa primesc aceeasi eroare la executia procedurii stocate din sql studio express ? 

    Poate că problema apare la apelul procedurii stocate și nu la nivelul procedurii stocate.

    bogdantoporan:

    in sp nu se face nici o conversie de la nvarchar la integer, cum imi zice textul erorii.

    Poate că este vorba despre o conversie implicită (aşa cum pare a sugera mesajul de eroare "Error converting data type nvarchar to numeric" ) ?
  •  02-16-2011, 11:35 AM 8632 in reply to 8631

    Re: Problema cu OLE DB Source

    Am mai alfat un tip, cam ce ar putea sa imi returneze aceasta eroare: daca meta data jobului a fost corupta, ar putea incerca sa imi exporte coloana ca si integer si nu ca si text. in acest caz ar aparea eroarea care o primesc...
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems