Welcome to Sign in | Help
in Search

mirroring in disconnected state

Last post 06-24-2011, 11:20 AM by crestinul. 1 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  01-25-2011, 1:04 AM 8611

    mirroring in disconnected state

    Salutare.

    am o problema in legatura cu mirrorurile, la care nu am reusit sa-i dau de cap si dupa vreo 5 ore de cautari tot nu am gasit nimic concret.
    avem asa:


    Din motive necunoscute, SRV A(principal) s-a restartat brusc. pe SRV B s-a facut failover automat, totul OK. Problema a aparut in momentul cand principalul s-a ridicat, pt ca se vedea tot principal ( nu mai retin in ce state era, dar e ciudat, deoarece witnesul si SRV B nu au pierdut legatura nici un moment).
    Dupa ce am restartat witnesul de vreo 2 ori, acum am asa:

    SRV A(principalul original la baza) -> Mirror, Disconnected/In Recovery
    SRV B(mirrorul original la baza, principal dupa failover) ->Principal, Disconnected

    Incercand sa fac failover  de pe B pe A, cand am deschis optiunea din consola de management, la status aveam "No connection: cannot connect to the mirror or witness server instances". am incercat sa fac totusi pe o baza, dar mi-a dat clasica eroare 1418, ca nu poate sa se conecteze la endpoint (telnetul pe endpoint merge fara probleme de pe oricare server pe oricare, firewall e jos).
    Endpoint-urile par sa fie started, am incercat cu "select state_desc from sys.database_mirroring_endpoints" si mi-a dat ok.

    Am incercat sa creez un nou mirror, pe o baza dummy, cu si fara witness, si de pe A->B si de pe B->A, acelasi lucru cu endpointurile...
    conturile functioneaza sub acelasi domain user, nimic spectaculos aici.

    Din pacate incep sa raman fara idei (si fara spatiu pe transaction loguri Smile ).
    As putea sa fac ceva, fara sa fiu nevoit sa recreez endpoint-urile?
    si daca sterg endpointurile, care ar fi pasii necesari pt a ajunge la starea originala?

    Multumesc,
    Silviu

    PS: am uitat sa mentionez, toate sunt cu SQL 2005 standard SP3

    ciudat.. inca niste mesaje din errorlogurile de pe serverele:

    A->>Database mirroring connection error 4 'An error occurred while receiving data: '10053(An established connection was aborted by the software in your host machine.)'.' for 'TCP://witness.contoso.com:5025'.
    A->>An error occurred in a Service Broker/Database Mirroring transport connection endpoint, Error: 8474, State: 11. (Near endpoint role: Target, far endpoint address: '')

    B->>Database mirroring connection error 4 'An error occurred while receiving data: '64(The specified network name is no longer available.)'.' for 'TCP://witness.contoso.com:5025'.
    B->>Database mirroring connection error 4 'An error occurred while receiving data: '10054(An existing connection was forcibly closed by the remote host.)'.' for 'TCP://witness.contoso.com:5025'.



    inca ceva (le adaug pe parcurs ce le gasesc)
    daca rulez pe A si B:
    SELECT name, role_desc, state_desc FROM sys.database_mirroring_endpoints
    Result:
    MOSS2_endpoint | ALL |STARTED

    De ce e "ALL"? pe witness imi recunoaste corect rolul?

    Filed under:
  •  06-24-2011, 11:20 AM 8804 in reply to 8611

    Re: mirroring in disconnected state

    noface:
    Salutare.

    am o problema in legatura cu mirrorurile, la care nu am reusit sa-i dau de cap si dupa vreo 5 ore de cautari tot nu am gasit nimic concret.
    avem asa:


    Din motive necunoscute, SRV A(principal) s-a restartat brusc. pe SRV B s-a facut failover automat, totul OK. Problema a aparut in momentul cand principalul s-a ridicat, pt ca se vedea tot principal ( nu mai retin in ce state era, dar e ciudat, deoarece witnesul si SRV B nu au pierdut legatura nici un moment).
    Dupa ce am restartat witnesul de vreo 2 ori, acum am asa:

    SRV A(principalul original la baza) -> Mirror, Disconnected/In Recovery
    SRV B(mirrorul original la baza, principal dupa failover) ->Principal, Disconnected

    Incercand sa fac failover  de pe B pe A, cand am deschis optiunea din consola de management, la status aveam "No connection: cannot connect to the mirror or witness server instances". am incercat sa fac totusi pe o baza, dar mi-a dat clasica eroare 1418, ca nu poate sa se conecteze la endpoint (telnetul pe endpoint merge fara probleme de pe oricare server pe oricare, firewall e jos).
    Endpoint-urile par sa fie started, am incercat cu "select state_desc from sys.database_mirroring_endpoints" si mi-a dat ok.

    Am incercat sa creez un nou mirror, pe o baza dummy, cu si fara witness, si de pe A->B si de pe B->A, acelasi lucru cu endpointurile...
    conturile functioneaza sub acelasi domain user, nimic spectaculos aici.

    Din pacate incep sa raman fara idei (si fara spatiu pe transaction loguri Smile ).
    As putea sa fac ceva, fara sa fiu nevoit sa recreez endpoint-urile?
    si daca sterg endpointurile, care ar fi pasii necesari pt a ajunge la starea originala?

    Multumesc,
    Silviu

    PS: am uitat sa mentionez, toate sunt cu SQL 2005 standard SP3

    ciudat.. inca niste mesaje din errorlogurile de pe serverele:

    A->>Database mirroring connection error 4 'An error occurred while receiving data: '10053(An established connection was aborted by the software in your host machine.)'.' for 'TCP://witness.contoso.com:5025'.
    A->>An error occurred in a Service Broker/Database Mirroring transport connection endpoint, Error: 8474, State: 11. (Near endpoint role: Target, far endpoint address: '')

    B->>Database mirroring connection error 4 'An error occurred while receiving data: '64(The specified network name is no longer available.)'.' for 'TCP://witness.contoso.com:5025'.
    B->>Database mirroring connection error 4 'An error occurred while receiving data: '10054(An existing connection was forcibly closed by the remote host.)'.' for 'TCP://witness.contoso.com:5025'.



    inca ceva (le adaug pe parcurs ce le gasesc)
    daca rulez pe A si B:
    SELECT name, role_desc, state_desc FROM sys.database_mirroring_endpoints
    Result:
    MOSS2_endpoint | ALL |STARTED

    De ce e "ALL"? pe witness imi recunoaste corect rolul?



    Cred ca e o problema de comunicare dintre servere.Din cateintelef tu folosesti modelul cu server de whitness ,principal si secundar,comunicatia pe mirroring are loc prin niste enpointuri special ale serverului sql ,le poti afla prin select * from sys.tcp_endpoints
    .Dupa ce afli portul folosit de aceste enpointuri poti testa cu telnet de exemplu daca ai acces la aceste porturi de pe fiecare masina implicata in procesul de mirroring
    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems