Welcome to Sign in | Help
in Search

detalii crearea aplicatie data warehouse - urgent

Last post 10-29-2010, 12:36 PM by rsocol. 5 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  10-29-2010, 8:57 AM 8457

    detalii crearea aplicatie data warehouse - urgent

    Salut!

    As vrea sa creez o aplicatie care sa implice baze de date, mai exact data warehouse. Aceasta aplicatie vreau sa o folosesc pentru lucrarea de licenta ! Astazi trebuie sa-i dau un raspuns indrumatorului de licenta cu privire la ce vreau sa fac pentru proiectul de licenta si habar nu am ce sa-i zic.
    Am mare nevoie de ajutor, poate ma ajuta cineva mai experimentat cu cateva sfaturi si propuneri. Mentionez ca in semestrul al doilea plec in Danemarca sa studiez(treg semestrul 2 din anul 4 de studiu) si as vrea sa-mi continui si acolo acest proiect!

    Ma poate ajuta cineva ?!!!
    Am nevoie URGENT !!!

    Multumesc foarte frumos !

    Simi
  •  10-29-2010, 10:09 AM 8458 in reply to 8457

    Re: detalii crearea aplicatie data warehouse - urgent

    Si mai ai timp ? ;-)

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  10-29-2010, 10:39 AM 8459 in reply to 8458

    Re: detalii crearea aplicatie data warehouse - urgent

    sigur ca da !!
    Ma poti ajuta cu vreo parere ? vreo sugestie ??? Am mare nevoie !!

    Multumesc anticipat !!

    Simi
  •  10-29-2010, 11:01 AM 8460 in reply to 8459

    Re: detalii crearea aplicatie data warehouse - urgent

    wikipedia e prietenul tau
    http://en.wikipedia.org/wiki/Data_warehouse

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  10-29-2010, 11:43 AM 8461 in reply to 8460

    Re: detalii crearea aplicatie data warehouse - urgent

    poti sa-mi dai o idee cu privire la ce aplicatie as putea face ? Da-mi o varianta !

    Simi
  •  10-29-2010, 12:36 PM 8462 in reply to 8461

    Re: detalii crearea aplicatie data warehouse - urgent

    Cel mai clasic exemplu de data warehouse este cel referitor la vanzarile unui supermarket, (eventual cu mai multe magazine), preferabil avand si ceva informatii despre clientul pentru fiecare vanzare in parte (presupunand ca exista niste card-uri de fidelitate). Dintr-un asemenea data warehouse s-ar putea extrage (teoretic) informatii privind sezonalitatea vanzarilor unor anumite produse (ajutand la o aprovizionare mai eficienta), rentabilitatea unor campanii de marketing (analizand cresterea vanzarilor unor anumite produse intr-o anumită perioadă), etc.

    Poţi citi un articol în care se prezintă etapele construirii unui data warehouse (bazat pe un exemplu real) la:
    The SAS Data Warehouse: A Real World Example

    Probabil ţi-ar fi mai utilă o carte în care se prezintă mai detaliat toate aceste etape, cum ar fi:
    Building a Data Warehouse: With Examples in SQL Server

    Mai mult ajutor concret nu ştiu dacă pot să-ţi ofer, deoarece partea de Data Warehouse şi OLAP nu este specializarea mea (şi n-am făcut niciodată aşa ceva în realitate, ci doar ca teste).

    Răzvan
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems