Welcome to Sign in | Help
in Search

as putea aplica Data Mining in cadrul firmei la care lucrez?

Last post 03-21-2006, 2:27 PM by AISBERG. 5 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  03-20-2006, 10:16 PM 9

    as putea aplica Data Mining in cadrul firmei la care lucrez?

    Iata o intrebare , care merita sa fie pusa
    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  03-20-2006, 11:14 PM 10 in reply to 9

    Re: as putea aplica Data Mining in cadrul firmei la care lucrez?

    *** sunt student si vreau sa schimb "bunul" mers al lucrurilor in universitatea mea folosind solutii noi (SQL Server 2005 pt BD, ASP.NET pt siteul oficial si Exchange+SharePoint pt email), *** seminarul de sambata ma gandeam daca data mining-ul ar fi sau nu util pt o universitate?
    Si cand am zis util, m-am referit nu la numarul de licentiati care pot raspunde la intrebarea "Ce stiu sa fac?" ci in total la numarul de studenti care vor fi admisi in urmatorii ani respectivi la numarul de licentiati per total in urmatorii 5 ani de exemplu. Si mi se pare ca ar fi ceva daca pt licenta mai adaug si ceva statistici folosind data mining si cateva raporturi cu ajutorul lui Reporting services...
    Mi se pare o idee buna, ce spuneti? As putea aplica Data Mining in cadrul "firmei in care lucrez"?
  •  03-20-2006, 11:30 PM 11 in reply to 10

    Re: as putea aplica Data Mining in cadrul firmei la care lucrez?

    E clar ca ar fi posibil urmatorul scenariu :

    1. Sa existe o baza de date cu rezultatele la invatatura la principalele(sau la majoritatea) materii care vor fi examinate la licenta, pe anii de studiu.Daca exista un astfel de istoric cu o cantitate de date suficienta sa zicem intre 500 si 1000 sau mai mult s-ar putea avea in studiu urmatoarea caracteristica de predictie "Licentiat" cu valorile Da sau Nu; Da insemnand ca a luat licenta Nu ca a picat-o.

    (2.Sa fie fie rezultate reale, facultate serioasa, fara copiute la examen etc)

    3.Ce concluzii s-ar trage:

    -identificarea materiilor de mare importanta in faptul ca un student ia licenta;

    -si invers, cat de negative sa fie rezultatele din timpul anului pentru ca un student sa fie considerat picat

    4. De asemenea, s-ar putea "trage" semnale de alarma din timp: sa zicem ca un student are rezultate slabe la Finante,Matematica si sa zicem Cercetari operationale , discipline de studiu. Prin mecanismul de predictie (ar fi un arbore de decizie) s-ar ajunge la concluzia ca exista o mare probabilitate ca acest student sa pice licenta in viitor.

    In felul acesta facultatea ar avertiza studentii: bai , puneti mana pe carte ca va ia mama... ana!

    Asta este primul exemplu care imi vine in cap la 11:23 PM.

     


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  03-21-2006, 12:10 AM 12 in reply to 11

    Re: as putea aplica Data Mining in cadrul firmei la care lucrez?

    Mi-a placut ideea! Eu nu m-am gandit la chestia cu rezultatele... se vede cuvantul unui profesionist se simte!
    Problema este insa baza de date, cred ca s-ar gasi undeva doua, trei sute de inregistrari in excel (sper cu export-import se rezolva treaba). Daca mai pun licentiatii din acest an cred ca ar putea rezulta o predictie cat de cat. Ma mai interesez la universitate...
    Multumesc de idee! ;)
  •  03-21-2006, 10:31 AM 13 in reply to 12

    Re: as putea aplica Data Mining in cadrul firmei la care lucrez?

    Ar putea fi stranse date suficiente daca se iau din hartoage-trebuie sa existe niste cataloage pe ani de studiu arhivate pe undeva.

    Apoi pasul urmator ar fi modelarea problemei : intai baza de date sursa si apoi modelul de data mining. Toate in conditiile in care se presupune ca la respectiva facultate se face carte cu adevarat; de pilda nu se poate ca un student de medie 5 pe toti anii sa ia la licenta 10 pe line, este ceva ciudat.


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  03-21-2006, 2:27 PM 14 in reply to 13

    Re: as putea aplica Data Mining in cadrul firmei la care lucrez?

    :) cand am spus ca sunt acele date, ele sunt in format electronic. Sunt mult mai multe date, dar pun pariu ca nu o sa stea nimeni sa le puna in baza de date. Datele sa fie, cu implementare ne rezolvam noi. Oricum o sa le propun ideea. Sunt slabe sanse sa accepte dar eu mi-am facut treaba, chiar mai mult decat trebuia.
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems