Welcome to Sign in | Help
in Search

La ce foloseste coloana GUID de tip uniqueidentifier?

Last post 11-15-2006, 3:08 PM by MrSmersh. 2 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  11-15-2006, 10:53 AM 884

    La ce foloseste coloana GUID de tip uniqueidentifier?

    Buna ziua

    Am o intrebare care tine mai mult de logica, cred si de practiva. Am vazut foarte des aceasta coloana "Guid" de tip "uniqueidentifier" in diferite baze de date. Intrebarea mea este la ce foloseste cu adevarat, am stat si m-am gindit si am gasit 2 posibile situati dar vreau sa stiu daca ma insel sau daca in realitatea este mult mai smechera. Mi-ar place daca ati avea si ceva articole (exemple) care sa descrie rolul lui "Guid"

    1. daca am o aplicatie cu o baza de date centrala insa care poate lucra in mai multe module ofline prin guid generez un id unic cu ajutorul caruia la sincronizare pot sa imi aduc datele in baza de date centrala.

    2. am o aplicatie care incar o inregistrare pentru editare, generez un guid. la update daca guid meu e diferit de ce este in db inseamna ca cineva a deschis acea inregistrare sau chiar a editato si atunci eu sint pasibil de suprascrierea munci facut de cineva in timp ce editam datele acelei inregistrarii.

     Va multumesc

    Petre

     

    Filed under:
  •  11-15-2006, 11:00 AM 885 in reply to 884

    Re: La ce foloseste coloana "GUID" de tip "uniqueidentifier"?

    GUID se foloseste ca identificator unic in special de dezvoltatori pentru ca este relativ comod de folosit.

    Personal evit folosirea GUID deoarece cauzeaza probleme serioase de performanta (a se vedea:The Cost of GUIDs as Primary Keys ). In plus chiar Books Online enumera urmatoarele dezavantaje:

    The uniqueidentifier data type has the following disadvantages:

    • The values are long and obscure. This makes them difficult for users to type correctly, and more difficult for users to remember.

    • The values are random and cannot accept any patterns that may make them more meaningful to users.

    • There is no way to determine the sequence in which uniqueidentifier values were generated. They are not suited for existing applications that depend on incrementing key values serially.

    • At 16 bytes, the uniqueidentifier data type is relatively larger than other data types, such as 4-byte integers. This means indexes that are built using uniqueidentifier keys might be relatively slower than indexes using an int key.

    Exista si multi care au argumente pro GUID mai ales de cand SQL Server 2005 a introdus functia NEWSEQUENTIALID.

    GUID poate fi util in cazul replicarii.

     


    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
  •  11-15-2006, 3:08 PM 887 in reply to 885

    Re: La ce foloseste coloana "GUID" de tip "uniqueidentifier"?

    Sa completam putin sau sa comprimam

    Sint clar unice (si din cite stiu nu numai in baza de date), si citeodata ai nevoie de asa ceva...

    Ca dezavantaj mare, care rezulta din  avantaj, e ca trebuie sa fie mari si mai ciudate (nu neaparat secventiale etc) ca sa fie unice....

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems