Welcome to Sign in | Help
in Search

Reducere marime LDF FILE

Last post 06-08-2010, 10:51 PM by SorinT. 8 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  05-26-2010, 11:23 AM 8301

    Reducere marime LDF FILE

    Salut
    Serverul este: SQL Server 2005 Ent 64 Bit
    Pe baza in cauza Recovery Model este Full si se face backup in fiecare noapte.
    Dimensiunile fisierelor sunt ABC.mdf 398 MB iar ABC_log.ldf 9.980 MB
    Ce vreau sa fac este sa reduc marimea fisierului ldf la o valuare rezonabila deoarece avem probleme cu spatiul pe HDD-uri(sunt mai multe baze pe aceasta instanta toate cu log-uri foarte mari).Cum ar fi cel mai indicat sa procedez pentru a rezolva aceasta problema?
    Multumesc
    Sorin Titu
    MCITP Database Administrator
    MCITP Enterprise Administrator
  •  05-26-2010, 12:48 PM 8302 in reply to 8301

    Re: Reducere marime LDF FILE

    In primul rand - backup-uri de log faci? Daca da, sunt destul de frecvente? Faceti operatiuni "bulk", index rebuild, etc...Prbleme cu tranzactii prea lungi?
    Pentru inceput vezi http://www.sqlservercentral.com/articles/64582/ ---> Log size
  •  05-26-2010, 12:49 PM 8303 in reply to 8302

    Re: Reducere marime LDF FILE

    ...si - ar fi bine sa muti log-ul pe un disc dedicat.
  •  05-26-2010, 1:30 PM 8304 in reply to 8303

    Re: Reducere marime LDF FILE

  •  05-26-2010, 4:30 PM 8305 in reply to 8302

    Re: Reducere marime LDF FILE

    Facem FULL BACKUP in fiecare noapte apoi fisierele bak sunt arhivate cu WINRAR si transferate pe un server pentru storage.
    Serverul are un RAID5 hardware deci Win vede un singur HDD.Nu exista "bulk insert" si nici "index rebuild".Log-ul este asa de mare pentru ca au trecut ceva ani peste baze.
    Solutia data de Cristi in http://sqlserver.ro/forums/thread/4228.aspx cred ca ar fi cea mai indicata pentru mine.
    Foarte bun tutorialul despre ce e cu LOG-ul.
    Sorin Titu
    MCITP Database Administrator
    MCITP Enterprise Administrator
  •  05-26-2010, 4:53 PM 8306 in reply to 8305

    Re: Reducere marime LDF FILE

    SorinT:
    Facem FULL BACKUP in fiecare noapte apoi fisierele bak sunt arhivate cu WINRAR si transferate pe un server pentru storage.
    Serverul are un RAID5 hardware deci Win vede un singur HDD.Nu exista "bulk insert" si nici "index rebuild".Log-ul este asa de mare pentru ca au trecut ceva ani peste baze.
    Solutia data de Cristi in http://sqlserver.ro/forums/thread/4228.aspx cred ca ar fi cea mai indicata pentru mine.
    Foarte bun tutorialul despre ce e cu LOG-ul.

    Sa inteleg ca nu folositi backup-uri de log?
    Atunci modelul "simple" te poate scuti de bataia de cap.
  •  05-26-2010, 9:21 PM 8307 in reply to 8306

    Re: Reducere marime LDF FILE

    Nu facem backup la log.Asta inseamna ca o zi poate fi pierduta in cazul unui "failure".Ne putem intoarce la ultimul full backup din seara precedenta.Cred ca setarea bazelor pe simple recovery mode ar fi o solutie.
    Sorin Titu
    MCITP Database Administrator
    MCITP Enterprise Administrator
  •  05-31-2010, 7:27 PM 8309 in reply to 8307

    Re: Reducere marime LDF FILE

    Un avantaj al Full Recovery Model este posibilitatea efectuarii de Point-In-Time recovery. Personal, in cazul ilustrat, as face backup full in fiecare seara, as face truncate la log (mentinand evident Full Recovery Model). Daca totusi va permiteti sa pierdeti activitatea pe o zi atunci Simple Recovery Model e mai eficient.

    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
  •  06-08-2010, 10:51 PM 8330 in reply to 8309

    Re: Reducere marime LDF FILE

    Voi mentine Full Recovery Model si o sa fac Full Backup seara iar la jumatatea zilei de lucru voi face Tranzaction Log Backup.Problema cu marimea log-ului am rezolvat-o cum a spus Cristi : imediat dupa un Full Backup am trecut bazele in Simple Model Recovery --> Shrink Database --> Full Recovery Model inapoi.
    Sorin Titu
    MCITP Database Administrator
    MCITP Enterprise Administrator
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems