Welcome to Sign in | Help
in Search

SQL2005 Express nu se mai poate dezinstala/instala/modifica dupa SystemRestore

Last post 08-04-2009, 3:42 PM by sageata2002. 3 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  07-23-2009, 8:05 PM 7419

    SQL2005 Express nu se mai poate dezinstala/instala/modifica dupa SystemRestore

    Salutare,

    am un server care a avut brusc tot felul de probleme ( posibil ceva virusi ). Aveam un backup de SYstemState de o saptamana in urma dar nu am reusit sa-l pun, nu imi mergeau o gramada de servicii, si nu reuseam sa fac restore. Am pus o imgine de la sistem, doar ca era facuta de mai bine de 1 an. Am resaurat imaginea, am facut update la Windows, si apoi am pus System Stateul din ultima sapt. Totul a fost ok, AD merge ok, doar ca imaginea restaurata nu a avut si SQL 2005 Express Ed. si dupa ce am pus SystemState-ul, nu am mai putut dezisntala/modifica/ sau orice altceva cu SQL2005 Express. Au inceput tot felul de erori, cand am incercat sa fac ceva cu SQL-ul.

    SQL-ul 2005 varianta Standard, era pe imagine si functioneaza fara probleme.

    Am gasit ceva solutii pe internet, dar inca nu le-as incerca, inainte sa va intreb daca s-a intalnit cineva cu asa ceva, si are o solutie buna, testata.



    Multumesc,

    Dan
  •  07-23-2009, 11:34 PM 7420 in reply to 7419

    Re: SQL2005 Express nu se mai poate dezinstala/instala/modifica dupa SystemRestore

    Pe mine m-ar ajuta daca ai da acele "erori" ...

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  07-27-2009, 2:21 PM 7433 in reply to 7420

    Re: SQL2005 Express nu se mai poate dezinstala/instala/modifica dupa SystemRestore

    Intre timp s-a rezolvat problema, am reusit sa dezinstalez ceva din componentele SQL-ului , si apoi s-a reusit o noua instalare.
    Multumesc,

    Dan
  •  08-04-2009, 3:42 PM 7460 in reply to 7433

    Re: SQL2005 Express nu se mai poate dezinstala/instala/modifica dupa SystemRestore

    Salut, probabil pentru data viitoare e cel mai ok sa cauti pe KB la Microsoft, au un articol excelent despre cum sa dezinstalezi manual SQL Server 2005, oricare versiune. Eu m-am batut de probleme de-astea cand am vrut sa pun un SQL Server 2008 sus. Daca ai nevoie, putem cauta articolul.

    toate cele bune,
    calin

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems