Welcome to Sign in | Help
in Search

surface aria configuration pe sql 2008

Last post 01-27-2010, 2:59 PM by crestinul. 2 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  01-27-2010, 1:17 PM 8021

    surface aria configuration pe sql 2008

    Am instalat pe un mediu de test microsoft sql server entreprise edition pe 64 biti.
    Problema e ca nu reusesc sa-l setez sa accepe conexiuni tcp remote-in sql 2005 aveam utilitarul surface aria configuration in configuration tools pe 2008 insa se pare ca nu mai este.Din sql server config manager am activat tcp ip dar se pare ca tot nu merge, ma gandesc ca ar putea fi de la firewall de 2008 pt ca telnet pe 1433 nu raspunde,poate aveti idee ce ar putea fi.
    MUltumesc
    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
  •  01-27-2010, 2:34 PM 8023 in reply to 8021

    Re: surface aria configuration pe sql 2008

    Utilitarul Surface Area Configuration (din SQL Server 2005) nu mai există în SQL Server 2008.

    Pentru partea cu "Surface Area Configurations for Features", a fost înlocuit cu facilităţile legate de Policy Based Management. De asemenea, poţi să utilizezi comenzi T-SQL (de genul sp_configure). Dacă vrei totuşi o unealtă grafică, poţi să-i dai click dreapta pe server / Facets şi alegi facet-ul "Surface Area Configuration".

    Pentru partea cu "Surface Area Configuration for Services and Connections", poţi folosi utilitarul SQL Server Configuration Manager.

    Dacă nu poţi să te conectezi remote la un server de SQL la care ai activat TCP/IP, probabil este de vină firewall-ul. Dacă nu e asta, vezi următoarele link-uri (deşi se referă la SQL Server 2000 şi 2005, majoritatea chestiunilor sunt aplicabile şi la SQL Server 2008):
    http://support.microsoft.com/kb/827422
    http://blogs.msdn.com/sql_protocols/archive/2006/09/30/SQL-Server-2005-Remote-Connectivity-Issue-TroubleShooting.aspx

    Răzvan
  •  01-27-2010, 2:59 PM 8024 in reply to 8023

    Re: surface aria configuration pe sql 2008

    Multumesc Razvan am dat jos firewall si a mers,m-am uitat la server config si am remote connection pe true. Oricum mi se pare aiurea ca au scos utilitarul asta
    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems