Welcome to Sign in | Help
in Search

help me cu ceva sfaturi

Last post 01-03-2010, 12:25 AM by wassup. 5 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  12-29-2009, 1:10 AM 7931

    help me cu ceva sfaturi

    In primul rand Bine v-am gasit, si sper ca ma puteti ajuta pentru inceput cu ceva sfaturi.

    Am de creat o aplicatie cu o interfata grafica, mai exact un site web. Sunt cam newbie in mysql, si am reusit sa fac destule. De cateva zile am inceput sa lucrez la ea, si am reusit sa fac cativa pasi importanti.

    Desi am lasat mai pe urma, m-am blocat la faza cu cea de a 3 relatie si anume Publicatii.

    Trebuie sa precizez intai: sunt 3 tabele, carti, autori, si publicatii.
    - Tabela Carti cuprinde id_c, titlu, etc...
    - Tabela Autori cuprinde id_a, nume, prenume, etc...
    - Tabela Publicatii cuprinde id_a, id_c, unde id_a si id_c sunt foreign key, ceea ce m-am chinuit azi toata ziua pentru a reusi sa le fac FK in phpmyadmin.

    Acum vine partea unde nu inteleg ce inseamna relatia M:N si ce se intampla mai exact cu acest foreign key? Daca dau sa afisez (SELECT * FROM publicatii) ar trebui sa imi afiseze ceva, sau cum? Chestia asta n-am inteles-o.

    Sper sa ma puteti ajuta cu ceva raspunsuri,
    Cu stima, Adrian.
  •  12-29-2009, 9:48 AM 7932 in reply to 7931

    Re: help me cu ceva sfaturi

    Ce vrei sa "tii" in tabelul "Publicatii"?
    Poti sa dai structura completa a tabelelor?
    Inainte de a te apuca de aplicatii:
    - incearca http://www.amazon.com/Database-Design-Mere-Mortals-Hands/dp/0201694719.
    Este un volum foarte bun pentru incepatori. A aparut si la Teora in 2003 ("Proiectarea bazelor de date" de Michael J. Hernandez, ISBN 973-20-0892-X)
    - studiaza baza de date "pubs", vezi http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=06616212-0356-46A0-8DA2-EEBC53A68034&displaylang=en
  •  12-29-2009, 11:12 AM 7934 in reply to 7932

    Re: help me cu ceva sfaturi

    Am o carte tot de la Teora, dupa care lucrez, dar aici m-am blocat.

    Textul enuntului suna cam asa: Sa se proiecteze o baza de date cu relatiile CARTI, PUBLICATII, AUTORI; relatia PUBLICATII este o relatie de asociere care realizeaza asocierea M:N intre relatiile CARTI si AUTORI.

    Deci in tabela Publicatii, cred ca ar trebui sa fie doar id_c si id_a. (Adica idul autorului din tabela Autori si idul cartii din tabela Carti).
  •  12-29-2009, 12:19 PM 7935 in reply to 7934

    Re: help me cu ceva sfaturi

    Citeşte capitolul cu JOIN-uri...

    Trebuie să foloseşti ceva de genul:

    SELECT c.titlu, a.nume, a.prenume
    FROM publicatii p
    INNER JOIN carti c ON c.id_c=p.id_c
    INNER JOIN autori a ON a.id_a=p.id_a

    Răzvan
  •  12-29-2009, 3:50 PM 7936 in reply to 7934

    Re: help me cu ceva sfaturi

    wassup:
    ... relatia PUBLICATII este o relatie de asociere care realizeaza asocierea M:N intre relatiile CARTI si AUTORI ...

    În traducere:
    AUTORI[ii] -> PUBLICĂ[ţii] -> CĂRŢI
    CĂRŢI[le] -> [sunt] PUBLICATE[/ţii] -> [de] AUTORI
  •  01-03-2010, 12:25 AM 7939 in reply to 7936

    Re: help me cu ceva sfaturi

    Va multumesc. Am apelat pana la urma la un amic, care m-a ajutat cu acest proiect.
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems