Welcome to Sign in | Help
in Search

Partitionare tabele

Last post 10-28-2009, 11:52 AM by claudiu3001. 1 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  10-28-2009, 11:17 AM 7756

    Partitionare tabele

    Salut.
          M-am lovit de o curiozitate in partitionarea unei tabele mari. Am creat o tabela cu aprox 23 mil de randuri, apoi am creat un index clustered pe coloana datetime cu o schema de partitionare. A partitionat ok, am facut urmatoarea interogare (gasita pe net) :
    SELECT $partition.functie_partitionare(o.data1)
        AS [Partition Number], count(*) AS [Randuri In Partitie]
        FROM partition_test.dbo.tabela1 AS o
        GROUP BY $partition.functie_partitionare(o.data1)
        ORDER BY [Partition Number]. Rezultatele au fost cele la care ma asteptam. Insa cand am rulat interogarea:
      select * from sys.partitions where (object_name(object_id)='tbl_cdr_xxx'), pe coloana partion_number imi apare de 2 ori valoarea 1, cu valori diferite in coloana partition_id. Aici apare problema: una din ele contine exact atatea randuri inainte de partitionare si a doua contine numarul de randuri de dupa partitionare.
    E posibil ca cel care contine 23 de mil de randuri sa fie filegroup-ul Primary? E posibil ca tabela sa se fi impartit pe partitii, dar sa se fi pastrat si tabela intacta in Primary? Am gresit cu ceva in pasii mei? Poate ar fi trebuit sa folosesc urmatoarea expresie pentru realizarea partitionarii:
    "Drop index MyTable_IDX on MyTable with (Move To [Data Partition Scheme] (datetime) )
    " ???

    Ms anticipat!:)
  •  10-28-2009, 11:52 AM 7757 in reply to 7756

    Re: Partitionare tabele

    Index ID are valori diferite. Deci cred ca cea cu 23 de milioane e de fapt indexul nonclustered creat de cheia primara (am creat-o dupa ce am creat index-ul clustered). Sper sa nu ma insel.
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems