Welcome to Sign in | Help
in Search

Curiozitate ORDER BY si Select Top 1000 Rows

Last post 07-26-2009, 7:49 PM by MrSmersh. 2 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  07-24-2009, 10:32 PM 7425

    Curiozitate ORDER BY si Select Top 1000 Rows

    Am facut un un view CREATE VIEW view  as SELECT ID,col1,col2 FROM bla ORDER BY ID DESC...
    Daca in SQL Server Management Studio dau din meniu Select Top 1000 Rows ignora orderu. Cristi cu ceva timp in urma mi-a explicat de ce, dar ceeace nu stiu e cum sa execut view facind ordonarea...
    E folosit la client pentru diagnostic, si nu ii intereseaza SQL, ce e peste deschis un view e mult, si un raport doar pentru o ordonare e cam overkill.

    Multumesc!

  •  07-25-2009, 8:14 AM 7427 in reply to 7425

    Re: Curiozitate ORDER BY si Select Top 1000 Rows

    Un view este o tabelă virtuală, iar tabelele nu au ordine în sine. Un view nu poate fi "executat" (la fel cum nu poate fi executată o tabelă). Putem executa o procedură stocată sau un query.

    Dacă vrei ca datele dintr-un view să fie afişate într-o anumită ordine, trebuie să faci:

    SELECT * FROM ViewName ORDER BY ColumnName

    Dacă trebuie ca acest lucru să fie apelat din Management Studio (fără a scrie nimic atunci când se apelează), ai putea să pui SELECT-ul într-o procedură stocată, care poate fi executată cu click-dreapta / Execute.

    Răzvan
  •  07-26-2009, 7:49 PM 7431 in reply to 7427

    Re: Curiozitate ORDER BY si Select Top 1000 Rows

    Danke! sp e o idee si vorba aia de ce nu....
    Cristi imi explicase asta cu tabele virtuala imi era clar, ce nu chiar era de ce pe 2005, parca facea si ordonarea si cum cum pot sa aduc behavioru.

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems