Welcome to Sign in | Help
in Search

bakup la baza de date fara drepturi de sysadmin

Last post 03-26-2009, 1:11 PM by Diana. 2 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  03-26-2009, 10:50 AM 6962

    bakup la baza de date fara drepturi de sysadmin

    Salut tuturor,

    mi-a aparut urmatoarea intrebare legata de backup la baza de date, cu urmatoarea situatie:
    1. este un server baze de date pe mssql 2005 sp2.
    2. este un TS server prin care un client se conecteaza serverul baze de date, folosing sql express edition 2005.

    pana la un moment dat clientul a avut drepturi de sysadmin pe serverul bd pentru a lucra cu 2 baze, user MSSQL. Dar tinand cont ca pe serverul dat sunt mai multe baze de date cu informatie mai mult sau mai putin confidentiala a fost hotarat de a retrage drepturile de sysadmin si a da doar dbowner la bazele cu care acesta lucreaza. .

    pare tot normal, dar dupa retragerea drepturilor de sysadmin clientul nu mai poate face backup.

    cand face backup automat se propune sa faca backup peste ultimul fisier cand s-a facut backup, ce nu e bine sa faci overwrite la ultimul backup sanatos. cand fac browse - imi da eroarea: could not access media.

    are cineva careva ideii cum s-ar putea de facut asta ?
    Filed under: , ,
  •  03-26-2009, 11:35 AM 6963 in reply to 6962

    Re: bakup la baza de date fara drepturi de sysadmin

    Pentru a realiza un backup este nevoie doar de db_owner insa pentru a restaura mai este nevoie si de dbcreator:

    "Members of the dbcreator fixed server role can create databases, and can alter and restore their own databases."

    Apoi, daca faci un backup full intr-un fisier iar apoi vii cu inca un backup poti atat sa faci overwrite cat si append. Asta inseamna ca poate fi sanatos sa faci un backup peste altul deja existent dar aici trebuie sa tii cont de alte probleme (de exemplu: cat de mare este un backup).

    Restul nu prea inteleg si te rog sa revii cu detalii mai explicite.


    Cătălin D.
  •  03-26-2009, 1:11 PM 6964 in reply to 6962

    Re: bakup la baza de date fara drepturi de sysadmin

    Unde faci backup-ul? Ce drepturi are contul sub care ruleaza SQL pe locatia de backup?
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems