Welcome to Sign in | Help
in Search

Detectare problema pe server din trace

Last post 02-04-2009, 4:44 PM by B_gd_n[ ]Sahlean. 6 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  02-02-2009, 9:10 PM 6668

    Detectare problema pe server din trace

    Salut,


    am o aplicatie care reuleaza pe IIS6/ASP.NET 2.0. Serverul de baze de date este SQL 2005, Standard edition X64. Pe server se gasesc baza de date de tip OLTP si una folosita pentru rapoarte (reporting services). Aplicatia merge in general bine, dar cand oamenii incep sa faca rapoarte in timp ce alti utilizatori fac uz de baza OLTP, aplicatia OLTP crapa la greu cu niste erori jenante de genul "nu gasesc coloana x" la binduirea unui control la un sqldatasource care foloseste un select de forma "select x, y, ... from mytable". Inexplicabil. Cand incarcarea de utilizatori pe aplicatie nu e mare,totul functioneaza perfect... nu imi dau seama, cum poate sa cedeze SQL server? cum adica nu poate sa gaseasca coloana "x", din moment ce ea e in tabela si se face select cu numele ei?


    M-ar putea ajuta un tracing pe server pentru a determina ce anume se intampla? cum pot sa imi dau seama care e problema?


    Multumesc,

    Lucian


  •  02-02-2009, 11:44 PM 6671 in reply to 6668

    Re: Detectare problema pe server din trace

    Poti da mai multe detalii? Presupun ca rapoartele sunt generate de acceasi aplicatie (?). Erorile apar numai atunci cand se ruleaza si rapoarte? Daca de exemplu rulezi doar rapoarte sau numai insert / update ai probleme? "Incarcare mare" se refera la faptul ca se ruleaza si "OLTP" si rapoarte? Exista rapoarte / formuri care "crapa" in mod constant? Ai verificat TSQL-ul folosit in formurile / rapoartele care dau erori?

     

  •  02-03-2009, 10:49 AM 6672 in reply to 6671

    Re: Detectare problema pe server din trace

    Da, rapoartele se genereaza din aceeasi aplicatie. Da, erorile apar doar cand se ruleaza si rapoarte, de catre mai multi utilizatori concomitent, in timp ce se foloseste si aplicatia OLTP. Daca rulez doar rapoarte, totul merge ok. La fel, daca rulez doar OLTP (m ai exact, select-uri din partea de OLTP).

    Partea care pare sa crape in mod constant este cea in care bindingul se face in webform la sql datasource. Daca legarea se face la colectii date de un business logic layer, pare sa nu fie probleme. E straniu. Schimbarea intregului cod nu e o optiune viabila - sunt prea multe pagini.

    TSQL-ul e normal, pentru ca e scris cu select pe coloane numite, nu select *. Oricum, el merge perfect pe OLTP pana in momentul in care incep sa generez rapoarte. La binding nu se mai gaseste o coloana specificata in "select coloana1, ..." si bindigul nu se poate face.
  •  02-03-2009, 3:48 PM 6679 in reply to 6672

    Re: Detectare problema pe server din trace

    Poate incerci sa instalezi o noua instanta de sql ca sa separi cele doua baze de date. Poti afla daca e vreo legatura intre rapoarte si erori.

    O alta idee ar fi, desi nu cred ca cineva iti schimba schema, poate ar fi bine sa pui niste DDL triggers pe tabelele cu probleme sa scrie niste inregistrari tip log sa vezi daca se intampla asa ceva.

  •  02-04-2009, 9:17 AM 6690 in reply to 6679

    Re: Detectare problema pe server din trace

    Incearca sa pui trace-uri pe baza OLAP,sa vezi ce probleme apar
    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
  •  02-04-2009, 11:30 AM 6697 in reply to 6690

    Re: Detectare problema pe server din trace

    Incearca sa inlocuiesti "sql data source" cu "object data source".

  •  02-04-2009, 4:44 PM 6700 in reply to 6672

    Re: Detectare problema pe server din trace

    lmsasu:
    Da, rapoartele se genereaza din aceeasi aplicatie. Da, erorile apar doar cand se ruleaza si rapoarte, de catre mai multi utilizatori concomitent, in timp ce se foloseste si aplicatia OLTP. Daca rulez doar rapoarte, totul merge ok. La fel, daca rulez doar OLTP (m ai exact, select-uri din partea de OLTP).

    Partea care pare sa crape in mod constant este cea in care bindingul se face in webform la sql datasource. Daca legarea se face la colectii date de un business logic layer, pare sa nu fie probleme. E straniu. Schimbarea intregului cod nu e o optiune viabila - sunt prea multe pagini.

    TSQL-ul e normal, pentru ca e scris cu select pe coloane numite, nu select *. Oricum, el merge perfect pe OLTP pana in momentul in care incep sa generez rapoarte. La binding nu se mai gaseste o coloana specificata in "select coloana1, ..." si bindigul nu se poate face.

    Erorile amintite de tine apar pentru orice raport sau sunt doar anumite rapoarte care generează erori ?
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems