Welcome to Sign in | Help
in Search

Excel Add-In for SSAS

Last post 05-15-2009, 5:30 PM by katalyn. 1 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  05-15-2009, 4:48 PM 7193

    Excel Add-In for SSAS

    Am un user de SSAS restrictionat la anumite elemente. Am incercat sa ma conectez cu acest user la tabele pivot din excel si merge.

    Cum ma conectez cu acest user din Add-In Excel 2007 la cub pt a face write back?

    Multumesc.

  •  05-15-2009, 5:30 PM 7194 in reply to 7193

    Re: Excel Add-In for SSAS

    Dacă înţeleg eu bine, vrei ca modificările pe care le efectuezi în Excel să se reflecte în cub. Nu se poate şi nici nu cred că ar fi corect. Un cub reprezintă colecţii de date formate din măsuri şi dimensiuni. Aceste date sunt păstrate într-o formă agregată. Dacă modifici (spre exemplu) totalul unei facturi, totalurile (pe zi, lună, an) trebuiesc recalculate, soldurile pe clienti/furnizori (grupate istoric) trebuiesc si ele recalculate. Este adevărat că în teorie un depozit de date poate fi stocat ROLAP (relational OLAP) iar modificările sunt real-time însă analizele se realizează pe date agregate. Din punctul meu de vedere, dacă te interesează datele cu o granularitate foarte mare (detalii de factură), probabil că analiza trebuie să se bazeze pe interogări şi nu pe seturi agregate. Însă dacă faci analize pe date agregate (vrei să vezi totalul facturilor emise pe o perioadă de 3 luni, grupate pe vânzări săptămânale) iar un total crezi că este greşit, poţi face drilldown pentru a vedea care au fost datele ce au fost luate în calcul la generarea agregării respective... dar modificarea datelor trebuie făcută în aplicaţia care a populat baza de date.
    Cătălin D.
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems