Welcome to Sign in | Help
in Search

distinct pe camp "image"

Last post 11-11-2008, 4:08 PM by marius_i. 3 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  11-11-2008, 2:32 PM 6128

    distinct pe camp "image"

    Ce vreau :

    "Select distinct idalbum,numealbum,pozaalbum from SharedView where IdTo = " & session("utilizatorid") & " and Activ = 1 "

    Ce imi raspunde :

    Microsoft OLE DB Provider for SQL Server error '80040e14'

    The image data type cannot be selected as DISTINCT because it is not comparable.

    Ok.Am inteles ca nu pot folosi distinct cu image. Dar cum fac daca eu am in unul din cele doua tabele care formeaza view-ul, 3 inregistrari identice,

    si in acest statement vreau sa imi returneze doar una din inregistrari? Trebuie neaparat sa includ campul "pozaalbum" in select pentru ca va trebui citit cu recordsetul.

     

    Multumesc !

  •  11-11-2008, 2:49 PM 6129 in reply to 6128

    Re: distinct pe camp "image"

    marius_i:

    Ce vreau :

    "Select distinct idalbum,numealbum,pozaalbum from SharedView where IdTo = " & session("utilizatorid") & " and Activ = 1 "

    Ce imi raspunde :

    Microsoft OLE DB Provider for SQL Server error '80040e14'

    The image data type cannot be selected as DISTINCT because it is not comparable.

    Ok.Am inteles ca nu pot folosi distinct cu image. Dar cum fac daca eu am in unul din cele doua tabele care formeaza view-ul, 3 inregistrari identice,

    si in acest statement vreau sa imi returneze doar una din inregistrari? Trebuie neaparat sa includ campul "pozaalbum" in select pentru ca va trebui citit cu recordsetul.

     

    Multumesc !

    Solutia ce-a mai simpla e sa creezi un camp imagepath in care sa scrii calea completa pe disk in care e imaginea si faci distinct dupa campul asta.

    Sau o solutie mai complicata e o rutina clr pe server care folosind filestreamurile compara byte cu byte cele doua fisiere.


    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
  •  11-11-2008, 3:54 PM 6132 in reply to 6128

    Re: distinct pe camp "image"

    marius_i:

    Ce vreau :

    "Select distinct idalbum,numealbum,pozaalbum from SharedView where IdTo = " & session("utilizatorid") & " and Activ = 1 "

    Ce imi raspunde :

    Microsoft OLE DB Provider for SQL Server error '80040e14'

    The image data type cannot be selected as DISTINCT because it is not comparable.

    Ok.Am inteles ca nu pot folosi distinct cu image. Dar cum fac daca eu am in unul din cele doua tabele care formeaza view-ul, 3 inregistrari identice,

    si in acest statement vreau sa imi returneze doar una din inregistrari? Trebuie neaparat sa includ campul "pozaalbum" in select pentru ca va trebui citit cu recordsetul.

     

    Multumesc !


    Cele 3 inregistrari identice sunt identice la nivel de idalbum + numealbum ?
    De fapt, idalbum nu e PK ?

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  11-11-2008, 4:08 PM 6133 in reply to 6132

    Re: distinct pe camp "image"

    In tabelul asta idalbum nu e cheie primara. Am tabelul Share in care cheie primara e idShare, idalbum(album ce va fi facut share) idOwner(proprietarul albumului), idto(catre cine se face share). Trebuie sa restrictionez ca IdOwner sa nu poate faca share la acelasi album de doua ori cu acelasi user si nu o sa mai am inregistrarile identice.Acum mi am dat seama ca de fapt aici era toata chestia.
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems