Welcome to Sign in | Help
in Search

Query tool for sql server 2005

Last post 01-08-2009, 12:46 PM by ggciubuc. 11 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  01-08-2009, 8:18 AM 6501

    Query tool for sql server 2005

    Sunt pus in situatia de a rula de cateva ori pe zi cateva query-uri pe mai multe servere sql. Situatie in care SQL Server Management Studio nu este tocmai comod de folosit. As avea nevoie de un program in care sa am salvate aceste query-uri, in care sa nu mai fie nevoie sa fac conectarea pe rand la fiecare server pentru fiecare query in parte. Stiti de un program care sa faca aceste lucruri ?
  •  01-08-2009, 9:11 AM 6503 in reply to 6501

    Re: Query tool for sql server 2005

    Management Studio din SQL Server 2008 se poate conecta la un grup de servere (inclusiv servere SQL Server 2005) şi poate rula simultan un query pe toate serverele din acel grup.

    Răzvan
  •  01-08-2009, 9:52 AM 6504 in reply to 6501

    Re: Query tool for sql server 2005

    alinescoo:
    Sunt pus in situatia de a rula de cateva ori pe zi cateva query-uri pe mai multe servere sql. Situatie in care SQL Server Management Studio nu este tocmai comod de folosit. As avea nevoie de un program in care sa am salvate aceste query-uri, in care sa nu mai fie nevoie sa fac conectarea pe rand la fiecare server pentru fiecare query in parte. Stiti de un program care sa faca aceste lucruri ?

    Am facut asa ceva... si aveam de gind sa il public.
    Daca nu gasesti, contacteaza-ma ....

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  01-08-2009, 10:08 AM 6505 in reply to 6503

    Re: Query tool for sql server 2005

    http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms181228.aspx
    http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms183353.aspx
    Cătălin D.
  •  01-08-2009, 10:40 AM 6506 in reply to 6501

    Re: Query tool for sql server 2005

    alinescoo:
    Situatie in care SQL Server Management Studio nu este tocmai comod de folosit.

    Ba eu cred ca este cel mai comod tool de folosit , sa ma explic:

    Aflat in SQL Server Management Studio click pe File->New->Project... si se alege template-ul SQL Scripts , apoi in Solution Explorer ->la Queries pregatiti toate queryurile necesare, proiectul salvat astfel ori de cate ori il deschideti veti avea toate query-urile la indemana


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  01-08-2009, 12:08 PM 6508 in reply to 6506

    Re: Query tool for sql server 2005

    ggciubuc:

    alinescoo:
    Situatie in care SQL Server Management Studio nu este tocmai comod de folosit.

    Ba eu cred ca este cel mai comod tool de folosit , sa ma explic:

    Aflat in SQL Server Management Studio click pe File->New->Project... si se alege template-ul SQL Scripts , apoi in Solution Explorer ->la Queries pregatiti toate queryurile necesare, proiectul salvat astfel ori de cate ori il deschideti veti avea toate query-urile la indemana


    Daca ai de facut repetitiv acelasi lucru, de ex. adus numarul de rinduri dintr-o tabela, si vrei sa salvezi datele in alta tabela locala pentru export...nu prea e usor...

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  01-08-2009, 12:17 PM 6509 in reply to 6508

    Re: Query tool for sql server 2005

    ignatandrei:
         

    Daca ai de facut repetitiv acelasi lucru, de ex. adus numarul de rinduri dintr-o tabela, si vrei sa salvezi datele in alta tabela locala pentru export...nu prea e usor...

    In cazul asta te apuci sa faci un package SSIS daca ar fi vorba de export; oricum ideea era de simplitate, sa cauti sa faci lucruri simple daca ai sarcini simple, un tool mai elaborat inseamna instalare, incarcare , invatare, upgradare , timp si bani , daca nu e gratuit , pe cand ...


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  01-08-2009, 12:30 PM 6510 in reply to 6509

    Re: Query tool for sql server 2005

    ggciubuc:

    In cazul asta te apuci sa faci un package SSIS daca ar fi vorba de export; oricum ideea era de simplitate, sa cauti sa faci lucruri simple daca ai sarcini simple, un tool mai elaborat inseamna instalare, incarcare , invatare, upgradare , timp si bani , daca nu e gratuit , pe cand ...


    Sunt de acord cu tine... cum ar suna package-ul SSIS care ar prelua date de la mai multe SQL Servere si le-ar varsa intr-o tabela locala  - si cu fail proof daca unul e mort ( nu functioneaza conexiunea, alte probleme?)
    Andrei

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  01-08-2009, 12:37 PM 6511 in reply to 6510

    Re: Query tool for sql server 2005

    Ar suna prelung Smile asa cam cateva saptamani (sau luni) depinde cat iti ia sa inveti sa dezvolti package-uri; oricum , se pot trata erorile din situatiile de care zici. Iata un subiect (SSIS) care provine din zona de BI si promit ca il voi trata la una din intalnirile noastre offline.
    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  01-08-2009, 12:39 PM 6512 in reply to 6511

    Re: Query tool for sql server 2005

    ggciubuc:
    Ar suna prelung Smile asa cam cateva saptamani (sau luni) depinde cat iti ia sa inveti sa dezvolti package-uri;

    Ca sa fiu rau, tool-ul respectiv imi ia 3 zile ... + 2 zile testare maxim ;-)

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  01-08-2009, 12:43 PM 6513 in reply to 6501

    Re: Query tool for sql server 2005

    Poti pune query-urile si centralizarea rezultatelor intr-un job care sa ruleze intr-un "schedule". Chiar daca nu exista serviciul SQL Server Agent (de exemplu in editia Express) poti realiza "scheduling" prin alte metode. Solutia cere ceva mai multa munca, dar in cazul tau se pare ca merita efortul.

     

  •  01-08-2009, 12:46 PM 6514 in reply to 6512

    Re: Query tool for sql server 2005

    Fii bun si lasa .NET-ul apoi fii rau  Smile si tinete de cuvant : ca programator .NET vei avea o mare surpiza de cate lucruri poti face cu un package SSIS !!!
    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems