Welcome to Sign in | Help
in Search

shrink

Last post 10-27-2008, 6:18 PM by neo. 6 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  12-19-2007, 5:34 PM 3630

    shrink

    Salut

    am si eu urmatoarea problema:


    am o baza de date de 5 GB de exemplu in care am unallocated space, cat si unused
    destul de mari.

    daca ii dau shrink din linie de comanda nu merge, din interfata de sql 2005 de asemenea nu merge shrink la baza de date ...?!?!??!


    care poate fi cauza pentru care nu merge shrink?

    multumesc...


    si cum pot sa o rezolv?

    G.
  •  12-19-2007, 7:08 PM 3633 in reply to 3630

    Re: shrink

    -
  •  12-20-2007, 12:47 AM 3637 in reply to 3630

    Re: shrink

    Încearcă să faci un backup înainte și apoi o să meargă.
    Cătălin D.
  •  12-20-2007, 9:02 AM 3639 in reply to 3630

    Re: shrink

    Care dintre fişiere este cel mare ? MDF-ul (fişierul de date) sau LDF-ul (transaction log-ul) ?

    Dacă LDF-ul este prea mare, atunci recomandarea lui Katalyn ar fi bună: trebuie să faceţi (în mod regulat) backup-uri de transaction log. După primul backup de log, un DBCC SHRINKFILE('Numele logic al fişierului de log',100) ar trebui să micşoreze LDF-ul la circa 100MB.

    Dacă MDF-ul este prea mare şi este mult unallocated space, atunci puteţi să-i daţi un DBCC SHRINKFILE('Numele logic al fişierului de date',100), şi MDF-ul ar trebui să se micşoreze, lăsând doar 100MB liberi.

    Dacă MDF-ul este prea mare şi este mult unused space, atunci puteţi încerca să îi daţi DBCC DBREINDEX pe fiecare tabelă, pentru a defragmenta indecşii. Apoi, puteţi să-i daţi DBCC SHRINKFILE('Numele logic al fişierului de date',100).

    În orice caz, dacă folosiţi DBCC SHRINKFILE pentru fişierul de date (fără a specifica NOTRUNCATE), fragmentarea datelor va creşte semnificativ. Drept urmare, dacă chiar e nevoie de shrink, e recomandabil să lăsaţi un spaţiu liber semnificativ în fişier (de exemplu, 10%, dar nu mai puţin de 50MB), iar după ce faceţi DBCC SHRINKFILE să faceţi DBCC DBREINDEX (pentru fiecare tabelă) sau DBCC INDEXDEFRAG (pentru fiecare index).

    Răzvan Socol
    SQL Server MVP
     

  •  12-20-2007, 11:38 PM 3661 in reply to 3630

    Re: shrink

    neo:
    Salut

    am si eu urmatoarea problema:


    am o baza de date de 5 GB de exemplu in care am unallocated space, cat si unused
    destul de mari.

    daca ii dau shrink din linie de comanda nu merge, din interfata de sql 2005 de asemenea nu merge shrink la baza de date ...?!?!??!


    care poate fi cauza pentru care nu merge shrink?

    multumesc...


    si cum pot sa o rezolv?

    Ti-ai rezolvat problema ? Daca da, ce solutie ai utilizat ?

    Un "feedback" ar fi util ...

  •  05-23-2008, 3:33 PM 5026 in reply to 3661

    Re: shrink

    Incearca inainte de shrink-ul de log sa faci un checkpoint manual pe baza de date si pe urma un backup la transaction log.

    PS: Comanda de T-SQL pentru checkpoint este CHECKPOINT. :)
  •  10-27-2008, 6:18 PM 5947 in reply to 5026

    Re: shrink

    nu a mers de nici o culoare...(cu scuzele de rigoare ca nu am putut raspunde...am fost prin spitale)

     

    multumesc mult oricum.


    G.
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems