Welcome to Sign in | Help
in Search

Trecere pachete SSIS de pe masina de developer pe server

Last post 10-22-2008, 1:20 PM by lmsasu. 3 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  10-16-2008, 10:39 AM 5862

    Trecere pachete SSIS de pe masina de developer pe server

    Salut,

    am o suita de pachete SSIS dezvoltate in BIDS/VS 2005. Exista un pachet care include celelate pachete ca task-uri. Toate bune si frumoase, numai ca aceste pachete sunt incluse cu cale absoluta catre fisierele dtsx. Deployerea merge ok pe masina mea, pachetele functioneaza. Problema este cand duc pachetele pe alt server, nu mai merge nimic din cauza ca nu am aceleasi cai absolute. Se poate sa specific o cale relativa (.\myPackage.dtsx in loc de d:\....\myPackage.dtsx), sau sa parametrizez cumva aceste cai? Imi scapa ceva? Mentionez ca deployerea o fac tot ca proiect in BIDS si acolo imi crapa pe server.

    Multumesc,
    Lucian
  •  10-16-2008, 10:58 AM 5864 in reply to 5862

    Re: Trecere pachete SSIS de pe masina de developer pe server

  •  10-16-2008, 11:07 AM 5866 in reply to 5862

    Re: Trecere pachete SSIS de pe masina de developer pe server

    Incercati Package Configuration (click dreapta pe Design) si mai departe"enable package configuration" apoi wizard; astfel se pot modifica la run time niste proprietati.

     


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  10-22-2008, 1:20 PM 5922 in reply to 5866

    Re: Trecere pachete SSIS de pe masina de developer pe server

    Salut,

    pana la urma am definit variabile la nivel de pachet cu calea abosluta pana la director; in cazul unui pachet care contine alte pachete, connection string-ul catre resurse (subpachete) se definesc ca expresii: stringul definit de variabila asta si numele (sub)pachetului. Ceva de genul celui de al doilea link de la rscocol.

    Sporuri,
    Lucian
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems