Welcome to Sign in | Help
in Search

SQL Mirroring problem

Last post 06-24-2008, 3:38 PM by rremus. 3 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  06-23-2008, 2:14 PM 5162

    SQL Mirroring problem

    Salut,

    Am o problema cu mirroringul in sql 2005. Ma intrebam daca a mai avut cineva problema urmatoare:
    Am un server care tine mai multe baze de date si trebuie sa implementez mirroring ca solutie de DR.
    Problema este ca atunci cand activez mirroringul si mai apoi cand incep sa fac mirroring pentru baze de date in quest performance analysis asteptarea dupa resursa de networking creste inexplicabil (in imaginea de mai jos mirrorez o baza de date de 200 MB) si traficul inregistrat cu perfmon pe partea de retea este de maximum cateva zeci de KB/sec.
    Mai jos am pus un screenshot al pentru serverul principal si se observa partea de networking (portocalie) cum creste (prima ridicare este NUMAI la activarea mirroring-ului fara a mirrora vreo baza de date si cresterea mai puternica este inregistrata cand incep sa fac mirroring pentru o baza de date). Aceasta baza de date mirrorata nici macar nu este accesata de aceea si semnele mele de intrebare. De ce asteapta SQL Server dupa mirroring?
    Cand am inceput sa adaug si baze de date folosite deja am avut probleme cu network wait-ul si a trebuit sa dezactivez mirroring-ul pentru ca aveam probleme in productie.

    Screenshot

    Orice idee/sfat este de ajutor.

    Multumesc

  •  06-24-2008, 12:22 AM 5163 in reply to 5162

    Re: SQL Mirroring problem

    Verifică înainte de toate să nu fie o problemă hardware sau / şi software.
    MS spune că NETWORKIO (network wait) apare atunci când un client nu poate procesa datele suficient de rapid pe măsură ce acestea sunt transmise de server => verifică dacă server-ul oglindă dispune de suficiente resurse (grad utilizare procesor, memorie, HDD (! la defragmentare),...)
    Altele:
    [1], [2], [3], [4],[5] ,Devil
  •  06-24-2008, 12:37 AM 5165 in reply to 5163

    Re: SQL Mirroring problem

    În Microsoft® SQL Server™ 2005 Administrator's Companion (10x XD)
    se recomandă pentru testarea I/O utilitarul iometer
    şi pentru reţea Test TCP / TTCP.
  •  06-24-2008, 3:38 PM 5167 in reply to 5162

    Re: SQL Mirroring problem

    Ai idee cum detecteaza Quest Performance Analysis wait-urile de network? Ma tem ca nu cumva sa instaleze drivere system care sa altereze comportamentul native de async I/O din Windows. Am intilnit tool-uri fac asa ceva si rezultatele sint dezastruoase, dar doar din cauza tool-ului.

    Daca intr-adevar problema este reala si nu cauzata de tool, atunci trebuie sa identifici ce se intimpla. In primul rind cum este site-ul configurat? E vorba de un principal si un mirror aflate in aceasi locatie conectate cu o retea rapida? Sau de doua site-uri la distanta? Care este badwith-ul intre principal si mirror si, mai ales, care este network latency-ul masurat intre ele (aka 'ping time')?

    Cum ai configurat mirroring-ul? High-safety sau high-performance? Exista witness (si unde este localizat) ?
    Cite baze de date incerci sa pui in mirroring?


    http://rusanu.com
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems