Welcome to Sign in | Help
in Search

OLTP si OLAP in acelasi timp

Last post 10-26-2006, 1:23 PM by ggciubuc. 6 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  10-25-2006, 6:08 PM 531

    OLTP si OLAP in acelasi timp

    Am urmatoarea problema.

    Vreau sa inserez rapid informatii intr-o baza de date. (aici se preteaza folosirea bazei de date ca OLTP). In acelasi timp vreau sa regasesc rapid informatiile tocmai inserate, fara sa astept prea mult (aici se preteaza folosirea unei baze OLAP). Exista o situatie in care aceste doua tehnologii, se pot combina, intr-o singura baza de date?

    Multumesc anticipat. 

    Filed under:
  •  10-25-2006, 9:20 PM 533 in reply to 531

    Re: OLTP si OLAP in acelasi timp

    Raspusul depinde de situatia concreta. OLTP functioneaza decent si la citire. Depinde ce faceti la citire. Daca vreti agregari sau aveti prea multe join-uri puteti mentine tabele denormalizate actualizate prin trigger-i. Eventual puteti alege o solutie de actualizare asincrona a tabelelor denormalizate pentru a nu afecta performanta operatiilor tip INSERT.

    Daca vreti un raspuns mult mai concret este nevoie de schema tabelelor si de textul interogarilor.


    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
  •  10-25-2006, 11:48 PM 538 in reply to 531

    Re: OLTP si OLAP in acelasi timp

    Stati un pic! Tocmai folosirea unei baze de date OLTP garanteaza ca aceleasi date abia inserate pot fi regasite rapid. Sa ne amintim: OLTP inseamna tranzactii scurte si deci rapide in timp ce OLAP inseamna tranzactii lungi care sunt consumatoare de timp (pentru ca se fac calcule).

    Prelucrarile de tip OLAP se cam fac noaptea cand cele de OLTP sau dus la culcare.

    Se recomanda folosirea unor baze de date diferite (de ce astia de la Microsoft au pus pe 2005 , AdventureWorks si AdventureWorksDW ?)


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  10-25-2006, 11:51 PM 539 in reply to 538

    Re: OLTP si OLAP in acelasi timp

    Si de la caz la caz instante diferite (asta rar daca masina o permite) sau chiar masini diferite.
    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  10-26-2006, 12:01 AM 540 in reply to 538

    Re: OLTP si OLAP in acelasi timp

    Ai mare dreptate in ce priveste notiunile generale de OLAP si OLTP. Voi tine cont, de acum incolo si de recomandarea de mai sus.

    Pentru a invata si mai multe despre cum pot fi folosite cele doua, eu nu cred ca este de ajuns exemplul de la MSSQL 2005.

    Oare exista pe net site-uri care sa prezinte si situatii concrete, realiste si realizate, despre designul bazelor de date? Ceva de genul la cerintele x,y,z,w ale clientului a rezultat urmatoarea baza de date. Eu cred ca din aceste exemple as intelege si mai usor teoria expusa in diverse carti.
     

  •  10-26-2006, 10:46 AM 544 in reply to 540

    Re: OLTP si OLAP in acelasi timp

    Eu vad OLTP-ul un pic diferit: tranzactii rapide inseamna INSERT, DELETE, UPDATE adica modificari de date.

    Data retrieval e cu totul altceva. Altfel nu are exista OLAP pentru analiza daca OLTP ar fi indicat pentru astfel de operatii. Normalizarea OLTP inseamna si probleme la interogare. De exemplu pentru obtinerea datelor este necesar de cele mai multe ori efectuarea de operatii JOIN. Cu cat sunt mai multe operatii JOIN cu atat performanta este limitata.

    Despre exemple concrete momentan nu imi amintesc decat de Project Real: http://www.microsoft.com/sql/solutions/bi/projectreal.mspx

     


    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
  •  10-26-2006, 1:23 PM 545 in reply to 540

    Re: OLTP si OLAP in acelasi timp

    Recomandarea mea pentru existenta a 2 baze de date ar putea veni si din alta parte decat "notiuni generale" si anume o chestie foarte practica: backup-ul. O baza de date OLTP se poate schimba de la ora la ora depinzand de frecventa si marimea tranzactiilor. O baza de date OLAP ce este de obicei mare poate ramane asa o zi sau mai mult, uneori depinzand de modalitatea in care improspatam DataWarehouse (chiar daca improspatarea cubului la 2005 este incrementala si imediata). Ganditi-va cat de mare ar fi backup-ul daca amestacam ciorba cu varza !

    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems