Welcome to Sign in | Help
in Search

integrations services "Cannot create ActiveX component"

Last post 04-04-2008, 7:20 AM by ignatandrei. 6 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  04-03-2008, 9:45 AM 4550

    integrations services "Cannot create ActiveX component"

        am un package pe un server care nu are instalat M$ Office. cu acel package apelez un fisier Excel de pe un alt server, il umplu cu date si il salvez. rulat local la mine unde am instalat Office imi merge brici, rulat pe serverul de baze de date unde nu exista instalat Office imi da : "Cannot create ActiveX component".

        banuiesc ca e din cauza la Office dar nu sunt 100% sigur. aveti vreo idee in plus? Crying
    Filed under:
  •  04-03-2008, 10:23 AM 4551 in reply to 4550

    Re: integrations services "Cannot create ActiveX component"

    teddy:
        am un package pe un server care nu are instalat M$ Office. cu acel package apelez un fisier Excel de pe un alt server, il umplu cu date si il salvez. rulat local la mine unde am instalat Office imi merge brici, rulat pe serverul de baze de date unde nu exista instalat Office imi da : "Cannot create ActiveX component".

        banuiesc ca e din cauza la Office dar nu sunt 100% sigur. aveti vreo idee in plus? Crying


    Banuiesti f. bine.
    Package-ul tau apeleaza Excel( unul din primele exemple de COM, alaturi de Word) si face CreateObject pe el( ma rog, sintaxa e mai complexa in C++)
    Normal ca nu are cine sa ii raspunda

    Solutia necesara : instalezi Excel pe PC.
    Potentiale probleme dupa instalare (intilnite de mine in ASP.NET) : posibil user-ul sub care ruleaza nu are drepturi de instantiere Excel . Vorbim daca iti da in continuare eroare...

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  04-03-2008, 11:25 AM 4553 in reply to 4551

    Re: integrations services "Cannot create ActiveX component"

    din pacate nu se va instala office pe acel server ... oficial serverul trebuie dedicat 100% doar bazelor de date ... motivul real insa nu il stiu si de data asta nici nu il banuiesc ... cert este ca incerc sa gasesc o alta solutie dupa ce am pierdut aiurea 2 zile sa fac packageul si sa ii descifrez eroarea ...


    multumesc pentru confirmare !
  •  04-03-2008, 11:39 AM 4554 in reply to 4553

    Re: integrations services "Cannot create ActiveX component"

    teddy:
    din pacate nu se va instala office pe acel server ... oficial serverul trebuie dedicat 100% doar bazelor de date ... motivul real insa nu il stiu si de data asta nici nu il banuiesc ... cert este ca incerc sa gasesc o alta solutie dupa ce am pierdut aiurea 2 zile sa fac packageul si sa ii descifrez eroarea ...


    multumesc pentru confirmare !

    O solutie poate fi aceea de a te "conecta" la fisierul Excel prin ODBC. Pentru asta poti crea o sursa de date ODBC ("System DSN") care sa faca referinta la respectivul fisier Excel.
  •  04-03-2008, 1:19 PM 4557 in reply to 4553

    Re: integrations services "Cannot create ActiveX component"

    teddy:
    din pacate nu se va instala office pe acel server ... oficial serverul trebuie dedicat 100% doar bazelor de date ... motivul real insa nu il stiu si de data asta nici nu il banuiesc ... cert este ca incerc sa gasesc o alta solutie dupa ce am pierdut aiurea 2 zile sa fac packageul si sa ii descifrez eroarea ...


    multumesc pentru confirmare !

    De ce folosesti Excel ? La ce iti este necesar?

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  04-04-2008, 1:35 AM 4569 in reply to 4557

    Re: integrations services "Cannot create ActiveX component"

    simplu ... imi trebuie excel pentru ca ditamai firma de programare din Romania care se bate in piept ca are super ERP performant nu a facut in super aplicatia lor un amarat de import de txt ... Super Angry ... si cand te gandesti ca unii ia bani grei nene si nu stie nimic neneee valeu ce imi vine sa le dau cu firma dupa ceafa ...

    oricum ma seaca la suflet fiindca azi (vineri) trebuia sa stau si sa contemplez soarele cum trece pe cer de dimineata pana seara si cand colo eu am de lucru si sunt dat inapoi pana la ziua de marti dimineata ... si deadlineul e chiar in seara asta ... sa vezi fericire de zi ce-o sa fie ...
  •  04-04-2008, 7:20 AM 4570 in reply to 4569

    Re: integrations services "Cannot create ActiveX component"

    teddy:
    simplu ... imi trebuie excel pentru ca ditamai firma de programare din Romania care se bate in piept ca are super ERP performant nu a facut in super aplicatia lor un amarat de import de txt ... ... si cand te gandesti ca unii ia bani grei nene si nu stie nimic neneee valeu ce imi vine sa le dau cu firma dupa ceafa ...

    Off topic :
    Stai linistit ca se practica si pe afara. Am vazut super coonsultanti implementind super proiect de super aplicatie integrata .... care e un kkt mare si, pe care, daca as fi facut-o la oricare firma de programare la care am fost, mi-ar fi dat-o clientul cu ea in cap( mesaje de eroare incoerente, mesaje de genul "press save or cancel to ccontinue" si un singur buton OK, treeview care nu se face refresh dupa ce se modifica o data,interfata inconsistenta si care nu functioneaza ,  si multe altele

    teddy:

    oricum ma seaca la suflet fiindca azi (vineri) trebuia sa stau si sa contemplez soarele cum trece pe cer de dimineata pana seara si cand colo eu am de lucru si sunt dat inapoi pana la ziua de marti dimineata ... si deadlineul e chiar in seara asta ... sa vezi fericire de zi ce-o sa fie ...


    Revenind la problema ta: descrie un pic flow-ul aplicatiei ...
    Deci : ai un fisier text care trebuie sa il parsezi si sa il importi in aplicatie - sau direct in tabele ?Mai multe amanunte... poate facem ceva in loc de package-ul ala...

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems