Welcome to Sign in | Help
in Search

Problema ADO.NET & Vista

Last post 04-14-2008, 6:02 PM by LGS. 11 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  04-07-2008, 8:08 PM 4574

    Problema ADO.NET & Vista

    Salut, ma numesc Stefan si am urmatoarea problema foarte spinoasa:

    Pana in prezent am dezvoltat aplicatii .NET +  SQL server 2005 si am folosit ADO.NET.
    S-au folosti atat cursoare Clinet Side cat si Server Side, iar lucrurile au functionat minunat.
    Daca incercam sa rulam o aplicatie client sun Vista, partea de "Server Side" nu functioneaza. ( CRAPA )
    Stie cineva ceva de problema asta sau de existenta vreu-nui driver de ODBC pentru Vista care sa corecteze
    aceasta problema ?

                                                 Multumesc Anticipat, Stefan
  •  04-07-2008, 9:28 PM 4576 in reply to 4574

    Re: Problema ADO.NET & Vista

    LGS:
    Salut, ma numesc Stefan si am urmatoarea problema foarte spinoasa:

    Pana in prezent am dezvoltat aplicatii .NET +  SQL server 2005 si am folosit ADO.NET.
    S-au folosti atat cursoare Clinet Side cat si Server Side, iar lucrurile au functionat minunat.
    Daca incercam sa rulam o aplicatie client sun Vista, partea de "Server Side" nu functioneaza. ( CRAPA )
    Stie cineva ceva de problema asta sau de existenta vreu-nui driver de ODBC pentru Vista care sa corecteze
    aceasta problema ?

                                                 Multumesc Anticipat, Stefan

    CRAPA = ? Descrierea erorii, te rog...

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  04-08-2008, 3:00 PM 4585 in reply to 4576

    Re: Problema ADO.NET & Vista

    Salut,
     
     
    Eroarea afisata este urmataorea :
    _____________________________________________________________________________
      Could not open the database:

      [Microsoft][ODBC Driver Manager] Data source name not found and no default driver specified.

      Program Aborted.
    _____________________________________________________________________________



    Codul in care apare este urmatorul:
    _____________________________________________________________________________
            Do Until OpenDatabase
                On Error Resume Next
                CSConnection = New ADODB.Connection
                CSConnection.CursorLocation = ADODB.CursorLocationEnum.adUseClient
                CSConnection.Open("uid=sa;" & _
                                  "pwd=cucu666bau;" & _
                                  "server=192.168.3.5\MSDE2000;" & _
                                  "driver={SQL Server};" & _
                                  "database=GLUCFGAPP0003;")
                If CBool(Err.Number) Then GoTo Err_LBL
                SSConnection = New ADODB.Connection
                SSConnection.CursorLocation = ADODB.CursorLocationEnum.adUseServer
                SSConnection.Open(CSConnection.ConnectionString)
                If CBool(Err.Number) Then
    Err_LBL:
                    AUxS = Err.Description
                    CSConnection = Nothing
                    SSConnection = Nothing
                    MsgBox("Could not open the database:" & vbCrLf & vbCrLf & AUxS & vbCrLf & vbCrLf & "Program aborted.", MsgBoxStyle.OkOnly Or MsgBoxStyle.Critical, "Error")
                    Exit Do
                Else
                    OpenDatabase = True
                End If
            Loop
    _____________________________________________________________________________

     Multumesc inca o data pentru ajutor, Stefan

     
  •  04-08-2008, 3:21 PM 4586 in reply to 4585

    Re: Problema ADO.NET & Vista

    Folosesti cumva MSDE? Vezi ca nu mai "merge" pe Vista:

    http://www.sqlmag.com/Article/ArticleID/93268/sql_server_93268.html

  •  04-08-2008, 6:26 PM 4590 in reply to 4586

    Re: Problema ADO.NET & Vista

    Diana:

    Folosesti cumva MSDE? Vezi ca nu mai "merge" pe Vista:

    http://www.sqlmag.com/Article/ArticleID/93268/sql_server_93268.html

     

    asa e, si eu am incercat sa instalez un Ciel cu msde2000 pe Vista si m-a rejectat imediat.


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  04-08-2008, 8:18 PM 4592 in reply to 4590

    Re: Problema ADO.NET & Vista

    Adica nu ai reusit sa instalezi? In blog-ul referit de Michael Otey se spune ca MSDE se poate instala pe Vista, dar ca se "lasa" cu warning-uri si cu surprize neplacute...
  •  04-09-2008, 1:18 PM 4597 in reply to 4592

    Re: Problema ADO.NET & Vista

    Si de ce nu folosesti System.Data.SqlClient.SqlConnection in loc de ADODB.Connection?
    Cătălin D.
  •  04-13-2008, 12:45 PM 4639 in reply to 4586

    Re: Problema ADO.NET & Vista

    Multumesc Mult ! .. Asta se pare ca e problema... colegii mei care au lucrat la aceste module aveau instalat MSDE -ul in ca server local de test.
    Am efectuat in paralel teste si pe Vista ca sa nu avem probleme... si am avut.

                               Stefan
  •  04-13-2008, 12:48 PM 4640 in reply to 4597

    Re: Problema ADO.NET & Vista

    E prea tarziu acum. Cand au fost proiectate si realizate modulele cu pricina ... lucram in .NET I, iar acum am importat totul in .NET III. La momentul respectiv mi s-a parut cea mai buna solutie. Din acest motiv am folosit ADO.NET. Acum e prea tarziu sa "ciopartim codul" pentru schimbarea conexiilor.

                                                                                                 Multumesc inca o data, Stefan
  •  04-13-2008, 5:04 PM 4641 in reply to 4592

    Re: Problema ADO.NET & Vista

    Diana:
    Adica nu ai reusit sa instalezi? In blog-ul referit de Michael Otey se spune ca MSDE se poate instala pe Vista, dar ca se "lasa" cu warning-uri si cu surprize neplacute...

     

    Da, nu m-a lasat sa merg mai departe


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  04-13-2008, 6:03 PM 4642 in reply to 4640

    Re: Problema ADO.NET & Vista

    LGS:
    E prea tarziu acum. Cand au fost proiectate si realizate modulele cu pricina ... lucram in .NET I, iar acum am importat totul in .NET III. La momentul respectiv mi s-a parut cea mai buna solutie. Din acest motiv am folosit ADO.NET. Acum e prea tarziu sa "ciopartim codul" pentru schimbarea conexiilor.                                                                   

    Iar proiectul in .NET 1.0 este o transcriere a  VB6 ....de ce nu l-oti fi lasat in VB6?

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  04-14-2008, 6:02 PM 4644 in reply to 4642

    Re: Problema ADO.NET & Vista

    Am vrut ! ... Chiar folosim API pentru partea de griduri... Oricum am trecut totul in .NET III, cu tot cu modifacrea declaratiilor pentru multi threading. Acum e ok ! Si sincer... ne plac si controalele pe care le avem la dispozitie.
     Multumesc inca o data ! Bafta Tuturor !
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems