Welcome to Sign in | Help
in Search

functie curs valutar

Last post 01-28-2008, 10:27 AM by sabin. 6 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  01-15-2008, 1:24 PM 3772

    functie curs valutar

    Buna,
    La firma unde lucrez am o mica problema in selectarea cursurilor valutare pentru platile clientilor. In zilele de sambata nu am curs valutar si as fi vrut o functie care sa-mi selecteze automat cursul din ziua precedenta.
    Ca sa fiu mai explicit o sa va explic cum sta treaba cu tabele resp.
    tabala plati se leaga de tabela cursuri prin PaymantDate=ExchangeRateDate

    Daca poate cineva sa ma ajute cu o solutie, raman dator.
  •  01-15-2008, 1:31 PM 3773 in reply to 3772

    Re: functie curs valutar

    Scorpio:
    Buna,
    La firma unde lucrez am o mica problema in selectarea cursurilor valutare pentru platile clientilor. In zilele de sambata nu am curs valutar si as fi vrut o functie care sa-mi selecteze automat cursul din ziua precedenta.
    Ca sa fiu mai explicit o sa va explic cum sta treaba cu tabele resp.
    tabala plati se leaga de tabela cursuri prin PaymantDate=ExchangeRateDate

    Daca poate cineva sa ma ajute cu o solutie, raman dator.

    Şi dacă PaymentDate este sâmbătă, atunci cum faci legatura cu ExchangeRateDate care nu poate fi sâmbătă ? Bănuiesc că ExchangeRateDate este sau face parte dintr-o cheie primară iar PaymentDate este o cheie externă.

    Te-ai uitat aici ?
    http://sqlserver.ro/forums/permalink/3579/3581/ShowThread.aspx#3581

    Exemplu apel:
    SELECT dbo.Conversie_Valutara(PaymentDate,'USD',1) AS Suma
  •  01-18-2008, 9:44 AM 3780 in reply to 3773

    Re: functie curs valutar

    ExchangeRateDate nu este cheie primara si nici PaymentDate nu este cheie externa. Oricum intrebarea pe care mi-ai puso face subiectul problemei mele. Am plati inregistrate sambata pt care nu am curs. Cand am lucrat la o banca, aveam o functie in care introduceam data si ID-ul valutei si automat iti aducea cursul, si daca nu gasea curs sau data in tabela resp. intorcea automat inregistrarea imediat anterioara....... sau ceva de genu asta...
  •  01-18-2008, 10:18 AM 3781 in reply to 3780

    Re: functie curs valutar

    Ok. Te-ai exprimat in sensul ca PD=ERD ...

    Ai incercat asta ?
    Tabela si functia respectiva corespund cerintelor tale:
    http://sqlserver.ro/forums/permalink/3495/3497/ShowThread.aspx#3497
  •  01-21-2008, 5:50 PM 3806 in reply to 3772

    Re: functie curs valutar

    Salut,

    Solutia este sa folosesti SELECT DATEPART(dw, GETDATE()) care iti returneaza a cata zi din saptamana este ziua curenta. Daca ziua curenta este sambata sau duminica  atunci iei cursul valutar de vineri. Atentie la tipul saptamanii: engleza->dw=1 pt. duminica, romana->dw=1 pt. luni.

  •  01-21-2008, 8:36 PM 3808 in reply to 3806

    Re: functie curs valutar

    sorineatza:

    Salut,

    Solutia este sa folosesti SELECT DATEPART(dw, GETDATE()) care iti returneaza a cata zi din saptamana este ziua curenta. Daca ziua curenta este sambata sau duminica  atunci iei cursul valutar de vineri. Atentie la tipul saptamanii: engleza->dw=1 pt. duminica, romana->dw=1 pt. luni.


    Ce te faci daca BNR declara vineri zi nelucratoare ?
    "Algoritmul" propus de tine poate determina cursul BNR valabil pentru 1 sau 2 ianuarie 2008 (1 şi 2 nu au fost zile lucratoare deci nu exista curs BNR pentru 1-marţi şi 2-miercuri ianuarie 2008) ?
  •  01-28-2008, 10:27 AM 3838 in reply to 3808

    Re: functie curs valutar

    Noi avem 2 campuri
    data de inceput a valabilitati cursului
    si
    data de sfarsit a valabilitatii cursului

    28-ian-20008|28-ian-2008

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems