Welcome to Sign in | Help
in Search

Problema de conversie Excel to MS SQL

Last post 09-06-2007, 8:47 PM by marian2007. 2 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  09-06-2007, 2:27 PM 2617

    Problema de conversie Excel to MS SQL

    In primul rand, fiind prima data cand postez pe acest forum, trebuie sa va spun bine v-am gasit. Sincer am ajuns aici din intamplare(!), in urma cautarilor mele pe forumul MSDN.  Stiam ca multi romani sunt parte componeneta in echipa celor de la MICROSOFT dar, cunoscand mentalitatea romaneasca privind lipsa de implicare benevola in orice fel de proiect, nu am realizat ca totusi pot avea loc schimbari in bine si la noi si, astfel, sa poata lua nastere o comunitate de acest gen. Pregatirea mea este intr-un alt domeniu decat cel pentru care exista acest forum, dar dorinta mea de a realiza un proiect de organizare a datelor m-au indrumat ceva timp in urma catre MS SQL. Sunt un incepator dar sper sa reusesc sa-mi insusesc suficiente informatii astfel incat intr-o zi sa pot sa ma indrept cu pretentii catre o certificare Microsoft.

    Problema(le) mele sunt date de incercarea mea de a converti un algoritm functional facut de mine in Excel v.11 intr-o solutie Visual Studio.Net (ramura VB) ca interfata cu MS SQL ca baza de date. Solutia mea functionala din Excel acopera ceeea ce se numeste business objects. Dorinta mea este sa pot acoperi toate calculele in MS SQL , ramanad ca VS.NET si CrystalReports sa preia prin "ADO", toate rezultatele cerute de aplicatie prin view-uri proceduri si functii create in partea de DataBase.

    Daca se considera ca acest forum ma poate ajuta (inclusiv sectiunea aleasa de mine) va rog sa imi cofirmati pentru a continua postarea problemelor mele.   

     


    navigator
  •  09-06-2007, 3:10 PM 2618 in reply to 2617

    Re: Problema de conversie Excel to MS SQL

    Bine ati venit !

    Aici e locul unde intrebarile legate de SQL isi pot afla raspunsul online sau chiar offline prin intalniri periodice despre care scriem pe acest site, un exemplu ( o intalnire de acest gen va fi in curand in septembrie).

    Referitor la intrebare;

    daca business logic-ul noii aplicatii este "aranjat" si prin T-SQL, adica prin programare pe server aici veti avea un sprijin. La chestiuni legate de .NET cred ca vi s-ar raspunde insa comunitatea specializata pt asta este pe www.ronua.ro

    Asa ca nu ramane decat sa formulati adecvat intrabarile (aici o parere)

     

    Success!


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  09-06-2007, 8:47 PM 2622 in reply to 2618

    Re: Problema de conversie Excel to MS SQL

    Multumesc pentru urarea de bine facuta unui nou venit si incepator ale MS SQL. De asemeni, multumesc si pentru indrumarea catre suportul pentru VS.NET.

    navigator
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems