Welcome to Sign in | Help
in Search

cursuri SQL Server 2005

Last post 07-27-2007, 1:52 PM by Diana. 12 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  07-14-2007, 3:09 PM 2245

    cursuri SQL Server 2005

    sal, imi puteti recomanda niste firme care au fac cursuri de pregatire in SQL server 2005?

    (cunostintele actuale le-am dobandit prin studiu individual si mici proiecte asa ca ma intereseaza sa plec de la ceva pt incepatori si sa le iau la rand) 

    PS: am cautat deja pe google si nu am fost foarte incantat de rezultate

    Filed under:
  •  07-15-2007, 11:45 AM 2246 in reply to 2245

    Re: cursuri SQL Server 2005

    Am auzit că Intelprof face şi cursuri de SQL, vezi: http://www.intelprof.ro/Program.html

    Pentru o listă completă de firme din România care fac cursuri autorizate de Microsoft, vezi:
    http://www.microsoft.com/Romania/Business/PartnerByCompetence.aspx?Competence=15
    (deschide pagina cu Internet Explorer, pt că în Firefox nu se afişează corect) 

    Răzvan

  •  07-15-2007, 12:46 PM 2247 in reply to 2246

    Re: cursuri SQL Server 2005

    Din experienta mea, pot sa spun ca cea mai buna alegere este Intelprof.
  •  07-15-2007, 8:53 PM 2249 in reply to 2247

    Re: cursuri SQL Server 2005

    Avand in vedere unde sunt situati presupun ca ausi preturi pe masura
    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
  •  07-16-2007, 10:19 AM 2250 in reply to 2247

    Re: cursuri SQL Server 2005

    Dupa parerea mea e de ales intre Intelprof si ProManagement; avantajul ProManagement este ca sunt legati puternic de partea de dezvoltare solutii, adica lectorii de acolo au o solida experienta in programare .Net. Daca vreti sa va axati pe partea de administrare, consultanta specifica, management de proiecte , as recomanda Intelprof insa daca faceti dezvoltare e bun Promanagement.

    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  07-18-2007, 8:50 AM 2291 in reply to 2250

    Re: cursuri SQL Server 2005

    Parerea mea ca,chestia asta cu trainingul depinde in primul rand daca iti poti permite,m-am uitat pe lusta de preturi si la intelproof si la promanagment mi se par exagerate e si normal avand in vedere unde sunt situati.Unii si-au luat certificarea mcts sql 2005 si fara sa apeleze la altfel de firme ,doar training kit ,books on line  si cu ajutorul celor de pe site asta in primul rand


    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
  •  07-26-2007, 12:21 PM 2328 in reply to 2245

    Re: cursuri SQL Server 2005

    multumesc tuturor celor care au raspuns, a fost foarte utila informatia. Preturile sunt intr-adevar mari insa "Nimic nu costa mai mult decat nestiinta."  (legea lui Moisil)  Wink
  •  07-26-2007, 1:12 PM 2329 in reply to 2328

    Re: cursuri SQL Server 2005

    Sunt bani bine cheltuiti...
  •  07-26-2007, 7:54 PM 2330 in reply to 2329

    Re: cursuri SQL Server 2005

    Diana:
    Sunt bani bine cheltuiti...

    chiar crezi sincer lucru asta Surprise?


    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
  •  07-27-2007, 10:55 AM 2331 in reply to 2330

    Re: cursuri SQL Server 2005

    crestinul:

    Diana:
    Sunt bani bine cheltuiti...

    chiar crezi sincer lucru asta Surprise?

    Da, eu continui sa cred ca banii investiti in educatie sunt bani bine cheltuiti. Stiu ca sunt "demodata", pentru ca:

    - in Ro scoala este in general dispretuita - o tendinta pe care am obsevat-o inca de prin anii '80. Se vorbeste destul despre asta, nu mai "palavragesc" si eu...

    -  din pacate pe plan mondial in momentul asta "soft skills" si "inteligenta emotionala" (chestii despre care, nu te supara, am o parere destul de proasta Wink) sunt mai cautate decat competenta tehnica si "inteligenta clasica" - un "dezechilibru" care pe termen lung va aduce multe necazuri, cred...

    Desigur ca sunt scoli mai bune si scoli mai putin bune -conditia este sa alegi o scoala buna...

      

  •  07-27-2007, 12:55 PM 2332 in reply to 2245

    Re: cursuri SQL Server 2005

    pe mine ma intereseaza cursurile specializate din mai multe motive:

    0. cel mai important: timpul. de ce sa pierd timp cautand pe net si citind nu stiu cate pagini despre o chestie cand ma pot duce la un curs si in cateva zile invat cat as citi in 2 saptamani.. iar apoi caut detalii daca ma intereseaza..

    1. guide lines. in felul asta vad care sunt limitarile si cam ce poate face un tool si stiu in ce directie sa sap pe viitor pe cont propriu.

    2. detalii. se intampla uneori sa fac tot felul de artificii ca sa obtin o anumita functionalitate care tool-ul respectiv o avea deja implementata numai ca era ascunsa

    3 fine tuning. fac parte dint categoria celor obsedati de performanta,  economie de resurse si control cat mai mare (imi place sa stiu fiecare detaliu Stick out tongue) -pt asta o sa caut cursuri mai avansate

    4. terminologia. un exemplu mortal: prima aplicatie facuta de mine cu baze de date, folosisem o carte pt db design, una pt sql si una pt C# (nici una dintre astea nu le invatasem in facultate :( ) . Cateva zile mai tarziu ma intreaba u prieten daca am lucrat cu ADO sii-am zis ca habar n-am cu ce se mananca si la ce se foloseste iar dupa inca vreo saptamana, am gasit in cuprinsul uneia dintre arti un capitol intitulat ADO asa ca am dat repede paginile ca sa vad si eu ce e ala ca sa descopar ca era capitolul care il citisem cel mai mult si il stiam destul de bine... deci am patit de multe ori sa fiu intrebat despre niste chestii si sa spun ca nu stiu cand in realitate le foloseam la greu..

  •  07-27-2007, 1:12 PM 2333 in reply to 2332

    Re: cursuri SQL Server 2005

    Am constatat un lucru , un fel de best practices : daca te duci la un astfel de curs fara sa fi trecut din proprie initiativa prin materia cursului, sa te fi informat macar vis-a-vis de conceptele care se vor vehicula atunci sigur eficienta lui va fi scazuta; te vei chinui sa intelegi fundamentul si abia apoi sa asimilezi tip & trick-urile.

    Asa ca e bine sa luati o carte in prealabil si sa o cititi . Se vor lumina multe in timpul cursului.


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  07-27-2007, 1:52 PM 2334 in reply to 2332

    Re: cursuri SQL Server 2005

    Mai adaug ca experienta directa (---> "de lucru") ramane de multe ori destul de limitata. Un curs bine facut abordeaza metodic un domeniu anume si astfel te familiarizezi si cu ceea ce nu face parte din rutina ta. "Rasplata" vine cand ai nevoie de acele tehnici, si nu esti chiar "tabula rasa"...

    Intr-adevar cursurile sunt intensive, si presupun ca nu incepi "de la zero". Este bine sa ai deja ceva experienta de lucru. 

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems