Welcome to Sign in | Help
in Search

RESTORE DATABASE is terminating abnormally

Last post 06-19-2007, 2:53 PM by Alex. 28 replies.
Page 1 of 2 (29 items)   1 2 Next >
Sort Posts: Previous Next
  •  06-08-2007, 5:01 PM 2054

    RESTORE DATABASE is terminating abnormally

    salut, am si eu o problema la restore......am un fisier .SQLBAK de 167Mb .....backup care se realizeaza la o baza de date de pe server cu ajutorul unui DB Maintenance Plan...eroare este:

    An internal consistency error occurred.Contact Technical Support for assistance.
    RESTORE DATABASE is terminating abnormally.

    aveti idee cum pot face restore.....de la ce e eroarea asta?

    multumesc.

  •  06-08-2007, 5:18 PM 2055 in reply to 2054

    Re: RESTORE DATABASE is terminating abnormally

    În SQL 2005 ai putea să foloseşti "RESTORE ... WITH CONTINUE_AFTER_ERROR".
    Pentru mai multe informaţii, vezi: http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/ms190952(SQL.90).aspx

    Dar ar fi mai bine să "Contact Technical Support for assistance" dacă acesta era cel mai recent backup al unei baze de date de producţie pe care nu o mai ai în altă parte...

    Răzvan

  •  06-08-2007, 5:30 PM 2056 in reply to 2055

    Re: RESTORE DATABASE is terminating abnormally

    o sa instalez 2005....ca in 2000 m-am tot chinuit si nu-i dau de cap.....am facut si o baza noua si am incercat sa-i dau restore la backup peste ea...am incercat si din EM si din QA.....si degeaba......o sa incerc sa-i dau restore pe 2005......

    dar ma nelinisteste treaba ca da aceeasi eroare cand incerc sa fac restore la toate backupurile realizate cu acest Maintenance Plan....indiferent cate de vechi sau noi ar fi.....o sa fac un backup manual sa vad daca la el imi da......

     multumesc

  •  06-08-2007, 5:44 PM 2057 in reply to 2055

    Re: RESTORE DATABASE is terminating abnormally

    de aste ce zici......

    http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;Q290787

    crezi ca daca as face un backup manul cum zice acolo cu "with format" (care nu stiu exact ce face) ar ajuta?

    alex.

  •  06-08-2007, 5:59 PM 2058 in reply to 2057

    Re: RESTORE DATABASE is terminating abnormally

    Soluţia cu "WITH FORMAT" se referă la cazul în care apare eroare la BACKUP, nu la RESTORE.

    Dacă apare eroare la RESTORE, atunci ei dau soluţia cu WITH HEADERONLY, care ar fi utilă doar dacă sunt mai multe backup-uri în acelaşi fişier (ceea ce nu cred că e cazul la tine).

    Oricum, chestia cu WITH FORMAT şi cu backup device-urile în general e mai potrivită pentru tape-uri, nu dacă faci backup-uri în fişier.

    Iar WITH FORMAT, după cum cred că se poate bănui, şterge toate backup-urile anterioare din device-ul respectiv (de fapt suprascrie media header-ul, făcând inutilizabile backup-urile anterioare, fără să le şteargă efectiv). 

    Întrebarea importantă este: tu mai ai baza asta de date în altă parte sau aceste backup-uri sunt ultima şansă de a o recupera? 

    Răzvan

  •  06-09-2007, 7:30 PM 2061 in reply to 2058

    Re: RESTORE DATABASE is terminating abnormally

    eu am baza de date....care este functionala....se lucreaza la greu pe ea......ce ma nelinisteste pe mine este faptul ca daca vreodata se intampla ceva si va trebui sa fac RESTORE.....aceste backup-uri care se realizeaza printr-un maintenance plan si care dau eroarea respectiva sunt singura mea rezolvare....deci cu alte cuvinte......sper sa nu fie nevoie sa fac vreun restore la aceasta baza de date pana nu-mi dau seama de la ce este aceasta eroare....pt. ca nu am dim ce sa fac restore :)

    alex. 

  •  06-09-2007, 7:42 PM 2062 in reply to 2061

    Re: RESTORE DATABASE is terminating abnormally

    OK, atunci încearcă mai întâi să faci un backup normal, cu:

    BACKUP DATABASE nume_baza_de_date TO DISK='alt_fisier.bak'

    Şi apoi încearcă să-l restaurezi pe alt server (dacă n-ai alt SQL Server instalat, poate să fie chiar şi un MSDE).

    Dacă merge, atunci trebuie să vedem ce are Maintenance Plan-ul (cel mai simplu ar fi să-l recreem şi să vedem dacă funcţionează backup-urile pe care le face după aceea).

    Dacă nu merge, atunci e ceva în neregulă cu baza de date şi ar fi recomandat un DBCC CHECKDB, dar înainte să încercăm să corectăm eventualele erori poate ar fi bine să avem o copie a fişierelor de date (MDF şi LDF), pe care putem să o facem atunci când e oprit serviciul SQL Server. 

    Răzvan

  •  06-10-2007, 6:24 PM 2065 in reply to 2062

    Re: RESTORE DATABASE is terminating abnormally

    ok, asa o sa fac luni la munca.......revin cat mai curand cu noutati

    multumesc.

    alex 

  •  06-11-2007, 2:20 PM 2067 in reply to 2065

    Re: RESTORE DATABASE is terminating abnormally

    salut,

    am facut backupul....l-am luat la mine local si pe urma am incercat sa faca restore a dat eroarea respectiva si imi apare baza de date la mine local dar  in (Loading)....deci sa inteleg ca nu e legat de Maintenance Plan...ci baza de date are ceva.....o sa incerc si dau un dbcc checkdb....sa vad ce zice

    alex.

  •  06-11-2007, 4:15 PM 2068 in reply to 2067

    Re: RESTORE DATABASE is terminating abnormally

    i-am dat un simplu dbcc checkdb si rezultatul este:

    CHECKDB found 0 allocation errors and 0 consistency errors in database 'DBName'.
    DBCC execution completed. If DBCC printed error messages, contact your system administrator.

    ce as putea sa mai incerc?!!???!

    cum as putea muta tot ce este in acest database.....tabela,proceduri etc si bineinteles date....ma gandesc sa fac o baza de date noua si sa mut totul in aceasta noua baza de date?!?!
    alex.

  •  06-11-2007, 4:26 PM 2069 in reply to 2068

    Re: RESTORE DATABASE is terminating abnormally

    Tot in "loading" a ramas baza?
  •  06-11-2007, 4:28 PM 2070 in reply to 2069

    Re: RESTORE DATABASE is terminating abnormally

    in loading a ramas baza de date la mine local cea pe care am incercat s-o restaurez....nu cea pe care se lucreaza.....aceea pare ca totul a fi ok cu ea...doar ca backupurile realizate pe ea nu pot fi restaurate

    alex.

  •  06-11-2007, 4:36 PM 2071 in reply to 2070

    Re: RESTORE DATABASE is terminating abnormally

    Ai incercat si un restore de "test" cu varianta sugerata de Razvan - " WITH CONTINUE_AFTER_ERROR" ?
  •  06-11-2007, 4:41 PM 2072 in reply to 2071

    Re: RESTORE DATABASE is terminating abnormally

    ...si mai vezi daca nu ai mesaje de eroare in logul SQL si in "event viewer"...
  •  06-11-2007, 5:38 PM 2073 in reply to 2072

    Re: RESTORE DATABASE is terminating abnormally

    pai e pe 2005 :( ......si nu m-ar ajuta prea mult......ce fac dupa ce fac restore pe 2005?!?!?!?.....ca eu va trebui sa folosesc respectiva baza de date pe 2000 nu pe 2005 :(

    alex.

    P.S. cum as putea muta tot ce este in acest database.....tabela,proceduri etc si bineinteles date....ma gandesc sa fac o baza de date noua si sa mut totul in aceasta noua baza de date?!?!....daca asta va fi singura solutie :(

Page 1 of 2 (29 items)   1 2 Next >
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems