Welcome to Sign in | Help
in Search

nelamuriri legate de DB Maintenance Plans

Last post 02-22-2007, 9:30 AM by Alex. 0 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  02-22-2007, 9:30 AM 1887

    nelamuriri legate de DB Maintenance Plans

     Salut....am si eu cateva nelamuri legate de un DB Maintenance Plan realizat corect...."ca la carte" :)

    1. am creat un Database Maintenance Plan pt o baza de date....
    in tabul Optimization am bifat Remove unused space from database files/
    --Shrink database when it grows beyond 100 MB
    --Amount of free space to remain after shrik 15%

    ma interesa cum se definesc valorile acestea...in functie de ce anume?

    cat ar trebui sa fie pt o baza de date in care DBName_Data.mdf este de 2.7GB

    2. In tabul Integrity am bifat Check database integrity/Include indexes.....
    daca bifez Attempt to repair any minor problems acest "job" nu se executa...
    da eroare pt ca din ce am citit ca sa "repair any minor problems" incearca sa treaca baza de date in
    SINGLE USER MODE....si daca nu reuseste pt ca sunt conectati mai multi utilizatori da eroare

    3. o alta nelamuriere este legata de  DB Properties....in tabul Options am Auto Shrink
    este bine ca acesta sa fie bifat sau nu.....eu l-am debifat in ideea ca manca multe resurse
    in timp ce pe baza de date se lucreaza la greu....si m-am gandit sa inlocuiesc cu un job care se executa noaptea
    care sa realizeze acest shrink...ideea e cum ar trebui sa arate un script corect care sa execute shrinkul
    ca de multe ori am impresia ca acest shrink nu se executa...eu realizand shrinkul respectiv programandul sa se execute la o anumita ora
    din click dreapta DB/Shrink BD/Schedule......dar as vrea sa fac altfel....sa creez un job care sa execute o anumita procedura de shrink creata de mine
    ....ce ar trebui sa contina exact procedura asta si cat de des sa se execute

    multumesc mult.

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems