Welcome to Sign in | Help
in Search

Cum depistez atributele care influenteaza valorile unei caracteristici tinta ?

Last post 02-05-2007, 8:41 PM by ggciubuc. 0 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  02-05-2007, 8:41 PM 1704

    Cum depistez atributele care influenteaza valorile unei caracteristici tinta ?

     

                Asa cum am mentionat intr-un articol anterior,add-in-ul “Table Analyse Tool” permite, folosind optiunea “Key Influencers”, sa depistezi atributele care influenteaza valorile unei caracteristici tinta.

                Sa trecem la treaba, sa vedem cum se face : selectez zona de date cu risc seismic pe care le-am tot folosit de la 1977 incoace (cum aduc datele in situatia de a fi prelucrate cu tehnici data mining am exemplificat in prima parte a serie de articole cu subiect teluric), formez tabelul ,(Ctrl+L), si apas butonul “Key Influencers” care ma pune sa aleg caracteristica tinta; la noi aceasta este “Risc”; mai departe bifez/debifez casutele coloanelor pe care vreau sa le iau in calcul ca in imaginea urmatoare:

                In continuare sunt pus sa aleg 2 valori ale caracteristicii tinta pe care vreau sa le pun fata in fata.

    Acest lucru imi permite sa vad factorii care sunt de partea uneia sau alteia din valori.(Pot sa aleg oricate perechi doresc). Dupa care sistemul pune in alta foaie Excel rapoartele construite; in imaginea urmatoare am facut un mixaj din motive de spatiu

      

    Care ar fi comentariile care s-ar putea face? Pentru cineva obisnuit cu cele facute in articolele anterioare regasim ca Primaria a expertizat cladirile de grad II si III, cele sensibile lasandu-le in seama expertilor particulari.  De asemenea reiese ca , cladirile cu bulina rosie (gradul I+)  au regim de inaltime cu precadere P+5 si P+7 si sunt construite intre 1935 si 1940.

    Mai departe sar la listingul cu atribute comparative : vedem ca riscul I se intalneste la cladirile facute inainte de 1915 in timp ce cladirile cu bulina rosie sunt cele facute intr 1935 si 1940. Este curios, am putea trage concluzia ca cele facute pana in 1915 sunt mai serioase decat cele facute in preajma celui de al II-lea razboi mondial!

     

    Gigi Ciubuc

     

     

     

     

     

     


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems