Welcome to Sign in | Help
in Search

Plan de upgrade

Last post 11-28-2006, 1:09 PM by xmldeveloper. 8 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  11-17-2006, 2:19 PM 910

    Plan de upgrade

    Stiu ca scenariile de upgrade se SQL server au fost tratate in multe alte thread-uri si exista multa documentatie pe tema asta, dar asi vrea niste idei/recomandari care pt cazul meu. 

    In momentul de fata rulez SQL 2000 SP4, Windows Server 2003 Standard Edition SP1 pe un server destul de suparat. Toate bune si frumoase pana aici. Partea nasola e ca am 1354 de baze de date pe el (can 35GB total size) Tongue Tied. Ideea e ca pe langa faptul ca vreau sa fac un upgrade la SQL 2005 SP1 x64, vreau sa inlocuiesc si serverul cu ceva mai puternic pentru ca in principal bottleneck-ul e la partea de I/O.

    Ideea e sa instalez SQL 2005 pe serverul nou, sa fac migrarea bazelor de date, sa iau serverul vechi offline cu totul si sa il inlocuiesc cu cel nou (cel nou va avea aceleasi IP-uri ca cel vechi dupa inlocuire). Problema care ma are pe mine cel mai tare e perioada de downtime si pierderile de date. Daca un downtime de maxim 2 minute  timp in care fac schimbul de IP-uri si deconectez serverul actual de la retea e acceptabil, nu la fel pot zice si despre perioada in care fac backup complet la bazele de date de pe vechiul server si dau restore pe cel nou. Oricum ai lua-o, pentru 1354 de baze de date... dureaza. La fel si cu detach/attach.

    Ce solutie imi recomandati?

    P.S. Nu folosesc Reporting Services sau altceva, doar database engine. 

    Filed under:
  •  11-17-2006, 3:07 PM 911 in reply to 910

    Re: Plan de upgrade

    Ok... alta idee: SQL replication.

    Pot sa fac Publisher serverul vechi care ruleaza SQL 2000 Standard si serverul nou Subscriber. Fac mai intai un snapshot replication care o sa dureze, iar chiar inainte sa schimb serverele fac transactional replication. Conform http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/ms143241.aspx versiunile de SQL sunt compatibile.

    Alte idei?

     

  •  11-17-2006, 9:18 PM 914 in reply to 911

    Re: Plan de upgrade

    Ideea pe care v-o dau este foarte simpla; dupa program cand nu mai lucreaza nimeni sau in pauza de masa dupa ce va asigurati ca nu mai intra nimeni, OPRITI serviciul SQL pe 2000 dupa care copy/paste fisiere de date si log  pe 2005; redeschideti serviciul pe 2000 iar in 2005 nu faceti decat sa atasati pe rand bd.
    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  11-17-2006, 11:24 PM 920 in reply to 911

    Re: Plan de upgrade

    Pentru ca sunt 1354 de baze de date, inainte de operatia descrisa mai sus creati un script prin care generati 1354 de comenzi de genul(in 2000) :

    CREATE DATABASE MyAdventureWorks 
        ON (FILENAME = 'C:\MySQLServer\AdventureWorks_Data.mdf'),
        (FILENAME = 'C:\MySQLServer\AdventureWorks_Log.ldf')
        FOR ATTACH;
    
    Cum asta ? cam asa:
    select 'Create database ',name ....... from sysdatabases
     O discutie despre atasarea unei bd intr-un articol aici

    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  11-18-2006, 3:53 PM 925 in reply to 920

    Re: Plan de upgrade

    Va recomand cu caldura sa aruncati o privire aici SQL Server 2005 Upgrade Technical Reference Guide inainte de a face upgrade-ul. Nu este atat de simplu pe cat pare la prima vedere.
    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
  •  11-20-2006, 5:06 PM 946 in reply to 925

    Re: Plan de upgrade

    In primul rand vreau sa va multumesc pentru ajutor de pana acum. 

    Am incercat sa fac ceva teste ca sa imi fac o idee cam cat timp imi va lua toata treaba si sa vad care metoda e mai rapida, dar am intampinat primele probleme. Conform documentatiei, indiferent ca mut bazele de date cu detach/attach sau backup/restore, bazele de date system trebuie mutate manual. Cum pot sa le mut manual? Imi puteti da exemple de query pt ambele cazuri?

    Pana acum am incercat urmatoarele query-uri:

    • pt backup si integrity verification:
    BACKUP DATABASE [bdc_test] TO  DISK = N'D:\incomming\bdc_test_db_200611190556.BAK' WITH NOFORMAT, INIT,  NAME = N'bdc_test-Full Database Backup', SKIP, NOREWIND, NOUNLOAD,  STATS = 10
    GO
    declare @backupSetId as int
    select @backupSetId = position from msdb..backupset where database_name=N'bdc_test' and backup_set_id=(select max(backup_set_id) from msdb..backupset where database_name=N'bdc_test' )
    if @backupSetId is null begin raiserror(N'Verify failed. Backup information for database ''bdc_test'' not found.', 16, 1) end
    RESTORE VERIFYONLY FROM  DISK = N'D:\incomming\bdc_test_db_200611190556.BAK' WITH  FILE = @backupSetId,  NOUNLOAD,  NOREWIND
    GO

    •  pt restore:
    RESTORE DATABASE [bdc_test] FROM  DISK = N'E:\incomming\bdc_test_db_200611190556.BAK' WITH  FILE = 1,  MOVE N'bdc_test' TO N'd:\SQLData\bdc_test.mdf',  MOVE N'bdc_test_log' TO N'd:\SQLData\bdc_test_log.LDF',  NOUNLOAD,  REPLACE,  STATS = 10
    GO

     
  •  11-20-2006, 10:00 PM 947 in reply to 946

    Re: Plan de upgrade

    Manual inseamna transfer folosind DTS sau Integration Services al obiectelor system.

     


    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
  •  11-28-2006, 1:00 PM 1092 in reply to 947

    Re: Plan de upgrade

    Puteti sa elaborati un pic? Ce ma intereseaza pe mine mai mult in momentul de fata e sa pot migra loginurile pt bazele de date, dar din cate a incercat cu DTS nu am reusit.

     

  •  11-28-2006, 1:09 PM 1094 in reply to 1092

    Re: Plan de upgrade

    Urmatoarele articole dezvolta subiectul:

    How to move databases between computers that are running SQL Server

    How to transfer logins and passwords between instances of SQL Server (in special acesta)

     


    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems