Welcome to Sign in | Help
in Search

Ce credeti ca ar fi util sa stie un programator vis-a-vis de lucrul cu bd SQL ?

Last post 10-30-2008, 1:38 PM by tudor.t. 32 replies.
Page 3 of 3 (33 items)   < Previous 1 2 3
Sort Posts: Previous Next
  •  10-30-2008, 11:55 AM 5983 in reply to 5981

    Re: Ce credeti ca ar fi util sa stie un programator vis-a-vis de lucrul cu bd SQL ?

    Gherry:

    tabele de validare sunt acele tabele care se folosesc in cazul unor campuri cu un numar relativ mic si finit de valori care inevitabil se vor repeta de multe ori, pt a evita typo-urile. ex: prefixul de nume, judetele unei tari, etc. unii programatori pun asta in lista unui combo sau intr-o enumerare cand ar putea sa o tina intr-un tabel fapt ce odata implementat da mai multa flexibilitate (pt ca introducerea unei inregistrari intr-un tabel e mai simpla decat modificarea unei enumerari) - bine, mai nou se foloseste xml-ul pt asa ceva dar tot mai viabila mi se pare solutia cu tabelul..

    OK - eu nu le spun tabele de validare - ci tabele de valori statice . In plus, aici trebuie luata in considerare si schimbarea denumirilor pentru o aplicatie multi-limba

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  10-30-2008, 12:18 PM 5984 in reply to 5983

    Re: Ce credeti ca ar fi util sa stie un programator vis-a-vis de lucrul cu bd SQL ?

    ignatandrei:
    In plus, aici trebuie luata in considerare si schimbarea denumirilor pentru o aplicatie multi-limba

    foarte bun punct de vedere Yes
  •  10-30-2008, 1:38 PM 5986 in reply to 5981

    Re: Ce credeti ca ar fi util sa stie un programator vis-a-vis de lucrul cu bd SQL ?

    Gherry:

    tabele de validare sunt acele tabele care se folosesc in cazul unor campuri cu un numar relativ mic si finit de valori care inevitabil se vor repeta de multe ori, pt a evita typo-urile. ex: prefixul de nume, judetele unei tari, etc.
    Din cate am vazut majoritatea programatorilor care nu sunt la primul proiect folosesc asa ceva - doar ca denumirile folosite sunt altele: lookup tables, nomenclatoare etc..
    Multi programatori invata deseori din gereseli necesitatea unor astfel de tabele - dupa ce au pus o lista care o credeau "fixa" intr-un enum, resource file sau hardcodata direct in forma, se mira ca nu e multumit clientul ca trebuie facut deployment la o noua versiune a aplicatiei doar ca sa adauge un judet intr-un dropdown pe o forma.. Smile
Page 3 of 3 (33 items)   < Previous 1 2 3
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems