Welcome to Sign in | Help
in Search

scrip de select sql server 2000

Last post 07-17-2007, 6:52 PM by Alex. 34 replies.
Page 3 of 3 (35 items)   < Previous 1 2 3
Sort Posts: Previous Next
  •  07-17-2007, 1:28 PM 2285 in reply to 2284

    Re: scrip de select sql server 2000

    Cerinţa este: "Cea mai populata unitate teritoriala din fiecare tara, populatia ei si tara de care apartine"

     

    În fine, sper că Alex a fost lămurit indiferent de care este cerinţa corectă.


    Cătălin D.
  •  07-17-2007, 1:47 PM 2286 in reply to 2285

    Re: scrip de select sql server 2000

    katalyn:

    Cerinţa este: "Cea mai populata unitate teritoriala din fiecare tara, populatia ei si tara de care apartine"

     

    În fine, sper că Alex a fost lămurit indiferent de care este cerinţa corectă.

    Acest enunt este eronat pentru ca:

    [1] expresia este "unitate teritoriala" este  neclară: UT  = J sau UT = L sau UT = J + L

    [2] pp. ca UT se refera la - virgula -  localitati atunci pot exista (cel putin teoretic) mai multe L din aceeasi T cu aceeasi populatie (nr. locuitori) si aceasta populatia sa fie maxima la nivelul tarii respective:

    LOC_A  --- TARA_X --- 100.000

    LOC_B --- TARA_X --- 100.00 

     

    Care sunt cele mai populate localitati (nr. maxim de locuitori) din fiecare tara, populatia lor si tara de care apartin ?

    In acest caz solutia este cea prezentata anterior (s-a avut in vedere inc. faptul ca la nivelul unei tari pot exista m. multe localitati cu acelasi nr. de locuitori, nr. de locuitori fiind maxim):

    <solutie> 

    SELECT T.nume_tara, J.nume_judet, L.nume_loc, MAX(L.nr_locuitori) AS Nr
    FROM Localitate L INNER JOIN Judet J ON L.id_judet = J.id_judet
        INNER JOIN Tara T ON J.id_tara = T.id_tara
    GROUP BY T.id_tara, L.id_loc , T.nume_tara, J.nume_judet, L.nume_loc
        HAVING MAX(L.nr_locuitori) >=
            ALL(SELECT LSQ.nr_locuitori
                FROM Localitate LSQ INNER JOIN Judet JSQ ON LSQ.id_judet = JSQ.id_judet
                WHERE JSQ.id_tara = T.id_tara )

    </solutie>

     

     

  •  07-17-2007, 4:40 PM 2288 in reply to 2285

    Re: scrip de select sql server 2000

    eu sunt f lamurit :).....mai putin la problema 2 ;) oricum......Unitate teritoriala se intelege clar ca e vorba de Judet :) "O aplicatie are nevoie de date privind populatia Europei detaliate la nivel de tara, unitate administrativ-teritoriale(judet) si localitate. " (din enuntul problemei) multumesc mult alex.
  •  07-17-2007, 5:07 PM 2289 in reply to 2288

    Re: scrip de select sql server 2000

    Alex:
    eu sunt f lamurit :).....mai putin la problema 2 ;) oricum......Unitate teritoriala se intelege clar ca e vorba de Judet :) "O aplicatie are nevoie de date privind populatia Europei detaliate la nivel de tara, unitate administrativ-teritoriale(judet) si localitate. " (din enuntul problemei) multumesc mult alex.

     

    Nu am citit decat primul mesaj. Problema e ca ai facut din start (primul mesaj) o prezentare ERONATA / INCOMPLETĂ a problemei. Daca vrei sa obtii o solutie la problema trebuie SĂ ŞTII CE SĂ CERI ! 

  •  07-17-2007, 6:52 PM 2290 in reply to 2289

    Re: scrip de select sql server 2000

    B_gd_n[ ]Sahlean:

    Alex:
    eu sunt f lamurit :).....mai putin la problema 2 ;) oricum......Unitate teritoriala se intelege clar ca e vorba de Judet :) "O aplicatie are nevoie de date privind populatia Europei detaliate la nivel de tara, unitate administrativ-teritoriale(judet) si localitate. " (din enuntul problemei) multumesc mult alex.

     

    Nu am citit decat primul mesaj. Problema e ca ai facut din start (primul mesaj) o prezentare ERONATA / INCOMPLETĂ a problemei. Daca vrei sa obtii o solutie la problema trebuie SĂ ŞTII CE SĂ CERI ! 

    intradevar primele mele cerinte au fost destul de neclare.....scuze pt asta.....

    am crezut ca daca vorbesti despre "unitate teritoriala"  ai citit si postul cu textul exact al problemei unde se specifica exact la ce se refera "unitate teritoriala(judet)"......

     multumesc mult.

    alex.
     

Page 3 of 3 (35 items)   < Previous 1 2 3
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems