Welcome to Sign in | Help
in Search

Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - Feedback

Last post 03-09-2008, 2:47 PM by B_gd_n[ ]Sahlean. 25 replies.
Page 1 of 2 (26 items)   1 2 Next >
Sort Posts: Previous Next
  •  02-23-2008, 4:46 PM 4132 in reply to 4135

    Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - Feedback

    poze, pareri?

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  02-23-2008, 5:19 PM 4133 in reply to 4135

    Re: Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - ora 11 - Microsoft Romania GTSC

    Am placerea de a fi primul care isi da cu parerea. Despre poze nu am sa spun nimic pentru ca au fost facute de Narcis.

    La aceasta intalnire mi-au placut cateva aspecte foarte importante zic eu:

    1. Introducere buna cu privire la certificari (pt. ca ma intereseaza acest aspect, subiectul si momentul mi s-au parut foarte bine alese)
    2. Razvan a avut o prezentare foarte interesanta cu privire la GROUP BY. A demonstrat ca putem grupa datele atat cu WITH ROLLUP, WITH CUBE dar si cu GROUPING SETS (introdus in MSSQL 2008). Prezentarea a fost foarte interesanta cu cat a fost discutata si "tona" de cod dar si "costurile" utilizarii variantei clasice (cea cu UNION).
    3. Doamna Angela a avut o prezentare foarte bine expusa. Parerea mea ca la un moment dat a trecut putin prea repede de la indecsi la statistici dar s-a inteles. Tema a fost foarte practica si anume "urmarirea" dimensiunii fisierelor bazelor de date si modul in care se poate verifica ceea ce trebuie sa se intample. Exemplul a fost acela de a crea o baza de date si modul in care creste spatiul de stocare al fisierelor de log. A mai fost prezentat si modalitatea prin care se poate "elibera" log-ul.
    4. Adrian Stoian a prezentat Microsoft Visual Studio Team Edition si modul in care acesta "lucreaza" cu Microsoft Foundation Server. Aici nu prea sunt in masura sa-mi dau cu parerea pt ca eu nu folosesc asa ceva. Pot sa-mi dau cu parerea cu privire la primul impact cu acest mediu de dezvoltare: introducere OK, prezentare OK. Daca am sa testez acest mediu, am sa ma descurc si asta datorita acestei prezentari.

    Cu privire la viitoarea intalnire, a fost o persoana care a propus sa se abordeze si teme mai practice, care sunt intalnite mai des (parerea mea este ca Razvan a pus punctul pe "i").  Tot pt o viitoare intalnire, a mai fost propusa o tema de introducere in Share Point.

    Una peste alta, temele nu mi s-au parut greu de inteles. Felicitari si multumiri celor care au prezentat.


    Cătălin D.
  •  02-23-2008, 7:02 PM 4135

    Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - Feedback

    A fost! A trecut! A durat 4 ore si nu 2. Scuze!

    Comentarii ?


    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
  •  02-23-2008, 7:07 PM 4136 in reply to 4133

    Re: Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - ora 11 - Microsoft Romania GTSC

    Deci PowerShell nu ti-a placut Sad
    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
  •  02-23-2008, 8:52 PM 4151 in reply to 4132

    Re: Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - Feedback

    Poze aici: http://sqlserver.ro/photos/20080323rosqlmeeting/default.aspx
    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
  •  02-23-2008, 9:26 PM 4152 in reply to 4151

    Re: Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - Feedback

    M-au bucurat mult prezenta si prestanta d-nei Angela Dobrea.

    2008 a inceput bine! Smile

     


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  02-23-2008, 9:31 PM 4153 in reply to 4135

    Re: Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - Feedback

    Salut,

    Felicitari pentru prezentarea de astazi! Nu conteaza ca a durat dublu, a meritat si oricum la ce subiecte au fost tratate nu se putea face asa repede trecerea in revista a facilitatilor. 

    Mi-a placut atmosfera destinsa si modul de prezentare, business, dar nu formal, cu exemple practice. [a, da, si briosele :)]

    O sa studiez dvd-urile primite cu resource kits si o sa va trimit ca ce m-ar interesa pentru viitoarele intalniri.

    multumesc pentru initiativa acestei prezentari gratuite si organizatorilor si invitatiilor pentru timpul acordat!

     

    weekend placut!

    Manu, CSIE

  •  02-23-2008, 11:49 PM 4154 in reply to 4135

    Re: Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - Feedback

    Salut,

    Felicitari pentru intalnirea de astazi! Eu am fost pentru prima data si mi-a placut foarte mult.

    Prezentarea doamnei Angela a fost foarte buna (eu am intalnit nu cu mult timp in urma situatia prezentata de dansa).

    Eu propun sa mai vina si la urmatoarele intalniri sa ne mai prezinte diferentele dintre teoreie si practica Smile

    Ideea cu SharePoint mi se pare foarte buna. Mi-ar placea si o prezentare Linq.

    Alina

  •  02-24-2008, 12:58 AM 4155 in reply to 4136

    Re: Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - ora 11 - Microsoft Romania GTSC

    xmldeveloper:
    Deci PowerShell nu ti-a placut Sad

    Am scăpat din vedere acest aspect, mea culpa. Acum știu cu se mănâncă, nu cred că voi folosi PowerShell dar este bine de știut că există și ce poate face. Introducerea in PowerShell a fost OK.


    Cătălin D.
  •  02-24-2008, 1:18 AM 4156 in reply to 4153

    Re: Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - Feedback

    Ne bucuram foarte mult pentru dvd-urile pe care lea-ti primit din partea comunitatii

    La urmatoarea intalnire, sper sa reusesc sa adaug DVD-urilre cu training-urile de Sliverlight si ar mai fi.si altele... dar este surpriza:))


    Stephan
    http://itboard.ro//blogs/stefan_-_gabriels_blog_-_it_pro/default.aspx

    "For every customer who complains another 24 customers experience the same problem but do nothing about it other than tell 10 other people."
  •  02-24-2008, 8:12 AM 4157 in reply to 4155

    Re: Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - ora 11 - Microsoft Romania GTSC

    Am "dat" ieri peste macar doua subiecte despre care habar nu aveam:

    - PowerShell - nici nu stiam ca exista - cu toate ca uneori rezolv chestiuni administrative cu fisiere ".cmd" si "scheduled tasks" nu mi-a dat prin cap sa ma interesez de ceva mai "tare"  Embarrassed

    - faptul ca o baza de date avand modelul de recovery "full" se va comporta "ca la carte" dupa un prim "full backup". Aici mai am multe de experimentat, si acum am un foarte bun punct de plecare...

    Deci ma bucur ca am venit.

     

  •  02-24-2008, 10:04 AM 4158 in reply to 4157

    Re: Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - ora 11 - Microsoft Romania GTSC

    A fost o intalnire interesanta ,am aflat oricum lucruri noiSmile

    O sa incerc sa ma joc si eu un pic cu powershell m-a facut curios prezentarea lui Cristi


    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
  •  02-24-2008, 1:39 PM 4159 in reply to 4151

    Re: Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - Feedback

    Salut

    A fost o intalnire foarte benefica pt mine,am aflat multe lucruri noi foarte utile.Cel mai interesant a fost PowerShell care i-ti da chiar POWER Smile.Multumesc celor care au prezentat pentru efortul depus.Multumesc stefangabriel pt DVD-uri.

    PowerShell rules !!!


    Sorin Titu
    MCITP Database Administrator
    MCITP Enterprise Administrator
  •  02-24-2008, 7:01 PM 4160 in reply to 4132

    Re: Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - Feedback

    Script-ul despre Grouping Sets este ataşat la acest mesaj.
    Vă recomand să citiţi şi link-urile din Books Online, pentru că lucrurile sunt explicate mai clar.

    Răzvan
  •  02-25-2008, 11:01 AM 4161 in reply to 4160

    Re: Intalnire ROSQL - 23 Februarie 2008 - Feedback

                Ma bucura faptul ca s-a tinut cont de parerea unanim acceptata de a prezenta si aspecte practice din SQL. Punctele forte ale intrunirii, dupa parerea mea sunt:

    1.      Importanta aplicarii aspectelor teoretice in practica.

    2.      Microsoft Vizual Studio Team Edition si modul in care acesta interactioneaza cu Microsoft Foundation Server. Este un tool extrem de important pentru lucrul in echipa, in ceea ce priveste baza de date.  Cei ce utilizeazaVSS-ul  si lucreaza si cu baze de date inteleg poate mai bine necesitatea acestuia.

    3.      Prezentarea despre GROUP BY a fost de asemenea foarte folositoare.(Stim ca exista tone de documentatie, dar uneori este bine sa impartasim unii altora din experienta noastra)

    4.      PowerShell – foarte interesant Merlin-ul. Deja il implementam intr-o aplicatie.

                Ca si concluzie, pot spune ca a fost cea mai electrizanta, vie, si bine pusa la punct prezentare de pana acum.

                Ca si propunere din partea mea, ar fi aceea ca la fiecare intrunire sa avem o mica prezentare a aplicarii teoriei in practica.

    Alina,

     

Page 1 of 2 (26 items)   1 2 Next >
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems